Článek
Když nejbohatší člověk světa a zakladatel automobilky Tesla Elon Musk zamířil do politické arény, investoři si slibovali, že na podpoře Donalda Trumpa po jeho zvolení americkým prezidentem výrobce elektroaut vydělá. A to kvůli volnějším pravidlům pro robotaxi a rovněž na podpoře elektroaut.
„Od loňského srpna do ledna se cena akcií více než zdvojnásobila,“ popisuje starší vývoj analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Z ceny 200 dolarů se v lednu, kdy proběhla Trumpova inaugurace, dostala na více než 400 dolarů za jednu akcii. A v prosinci dokonce na téměř 440 dolarů.
Od té doby se však mnohé změnilo, vztah obou mocných mužů je na bodu mrazu a akcie výrazně propadly. Po Muskově sobotním oznámení, že zakládá novou politickou stranu s názvem Amerika, se v pondělí zřítily o 6,8 procenta na 293,9 dolaru. Za jeden den tak akcionáři Tesly přišli o více než 68 miliard dolarů. O takovou sumu se snížila tržní hodnota Muskovy automobilky.
Nervózní investoři
V korunách jde o astronomickou částku přes 1,4 bilionu korun. Jen pro srovnání: tato suma by stačila na financování potřeb celého českého státu na téměř osm měsíců. „Jsou obavy, že se Musk kvůli své straně bude méně věnovat společnosti a nebude ji rozvíjet tak, jak by mohl,“ říká Tomčiak. Upozorňuje na paradox, že ceny akcií loni rostly právě kvůli nadějím, že „Musk bude dělat pro vládu a prospěje mu to“. Nadšení z toho, že Musk bude pomáhat Trumpovi, ale podle něj již vyprchalo.
Z dalších miliardářových politických ambicí, které následují Muskovu ostrou roztržku s Trumpem kvůli daňovému balíčku, jsou investoři nervózní. „Velmi jednoduše řečeno: Musk se ponořil hlouběji do politiky a nyní se snaží postavit politickému establishmentu, což je přesně opačný směr, než si akcionáři Tesly přejí, aby se vydal v tomto klíčovém období pro další vývoj Tesly,“ uvedl ve zprávě Dan Ives, šéf analýz technologických akcií společnosti Wedbush Securities.
Ke své nervozitě mají investoři důvod. „Ocenění společnosti je vysoké. Akcie se obchodují za stonásobek očekávaných zisků, což je více, než ocenění jiných automobilek,“ dodává Tomčiak s tím, že například japonská Toyota se obchoduje za osminásobek budoucích zisků. Největší firma světa – výrobce čipů Nvidia – se pak obchoduje za zhruba 37násobek zisků. Investoři proto neodpouští jakákoliv pochybení, problémy či možná ohrožení Tesly.
Trumpova administrativa by tak mohla způsobit firmě potíže. Už ostatně omezila podporu pro elektromobilitu. Samotný Trump pak kritizoval novou stranu: „Může s ní být legrace, ale myslím si, že je to směšné.“ Na své sociální síti Truth Social pak uvedl, že ho mrzí, jak se Musk poslední dobou zcela utrhl ze řetězu. Podle Trumpa třetí strany nikdy v USA neuspěly, protože tamní politický systém pro ně není historicky vhodný.
Vztah mezi Muskem a Trumpem tak prošel opravdu turbulentním vývojem. Musk, který kromě Tesly vlastní rovněž vesmírnou společnost SpaceX a sociální síť X, se totiž v politice výrazně angažoval během Trumpovy prezidentské kampaně v minulém roce, kterou podpořil nejen finančně, ale objevoval se po boku Trumpa i na jeho mítincích s voliči. Následně Musk dostal v Trumpově administrativě na starost osekání státních výdajů, když stanul v čele takzvaného DOGE (Department of Government Efficiency). Jakmile Musk z čela DOGE odešel, akcie Tesly šly nahoru.
Střet kvůli daním
Postupně se však blízký vztah mezi oběma muži pokazil a minulý měsíc přerostl v otevřenou roztržku. Musk totiž ostře kritizoval Trumpem prosazovaný zákon o daních a výdajích, který prezident v pátek podepsal. Musk ho označil za „odpornou ohavnost“. Oba si tehdy vyměňovali ostré vzkazy na sociálních sítích.
Nyní se Musk dostává do další rozepře kvůli nové straně Amerika, která má podle jeho slov ambici získat dvě nebo tři senátorská křesla a osm až deset zástupců ve Sněmovně reprezentantů. Podle miliardářových představ by tak strana hrála roli jazýčku na vahách při důležitých hlasováních.
Muskovým problémem ale není jen politická vřava, ale právě propady prodejů aut Tesla. Ve druhém čtvrtletí meziročně poklesly o čtrnáct procent, což neodpovídalo očekávání analytiků. Kvůli politickým aktivitám nejbohatšího muže planety trpí prodeje elektroaut zejména na evropských trzích. Společnost zároveň čelí rostoucí konkurenci zejména v Číně, která je přitom jejím klíčovým trhem.
Výsledkem je propad cen akcií nejznámější elektroautomobilky, který může ještě pokračovat. „Ohodnocení Tesly nedává smysl, pokud se jí nepodaří udělat v nejbližších letech revoluční produkt,“ upozorňuje Tomčiak. Samotný Musk hodně sází na robotaxi, od nějž si slibuje finanční zajištění společnosti do budoucna.