Hlavní obsah

Teď omezte spotřebu. Úřad oznámil, kdy bude nutné šetřit s elektřinou

Foto: Radek Cihla, Seznam Zprávy

Ilustrační fotografie.

Reklama

2. 12. 2022 18:29

Od prosince by lidé měli na žádost Evropské komise ve špičkových hodinách šetřit elektřinou. Musejí se ale snažit sami. Energetický regulátor už stanovil časy, kdy by měli spotřebu snížit.

Článek

V rámci zvýšení energetické bezpečnosti Evropské unie by měly členské státy šetřit energiemi. Evropská komise na konci září stanovila, že sedmadvacítka bude povinně snižovat spotřebu ve špičkových hodinách, kdy je zatížení nejvyšší.

Cílem je dosáhnout v těchto úsecích alespoň pětiprocentních úspor. Opatření a výběr času, v němž se bude energií šetřit, si jednotlivé státy rozhodují podle sebe. Plán na dosažení úspor měly vlády Evropské komisi předložit do konce listopadu.

„V současné chvíli jsme zvolili takový postup, že Energetický regulační úřad určí a zveřejní špičkové hodiny, ve kterých je předpokládaná největší spotřeba a zároveň i nejvyšší ceny elektřiny,“ říká mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Vojtěch Srnka.

Ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil časové úseky, v nichž se bude elektřinou šetřit. Ty budou platit celý prosinec. Jelikož se spotřeba energie o víkendech a svátcích liší od pracovních dnů, jsou časová pásma pro snižování spotřeby odlišná ve všedních a volných dnech.

Od pondělí do pátku budou během dne celkem tři období pro snižování spotřeby. První začne v 9:00 a skončí v 10:00, další nastane ve 13:00 a potrvá do 14:00 a poslední bude od 16:00 do 17:00.

Mimo pracovní dny ERÚ špičku pro snížení spotřeby stanovil od 11:00 do 12:00. V tomto čase by se proto odběratelé měli uskromnit například o víkendech nebo na Štědrý den.

Věříme, že vzhledem k současné situaci na trhu s energiemi a širší informovanosti veřejnosti ohledně úspor energií budou mít sami odběratelé motivaci svou spotřebu dostatečně snížit.
Vojtěch Srnka, mluvčí MPO

„Nejvyšší momentální odběry elektřiny zaznamenáváme v Praze ve všední dny vždy kolem 13. hodiny. A to je čas, kdy je většina pražských domácností opuštěna, lidé jsou v zaměstnání či ve školách,“ popisuje mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Foto: ČEPS, Seznam Zprávy

Z grafu zatížení elektrické soustavy lze vyčíst, kdy je spotřeba elektřiny během pracovního dne nejvyšší.

Vláda chce úspor dosáhnout pomocí dobrovolnosti, šetřením vyvolaným růstem cen energií ve špičce, ale i díky tomu, že některým firmám nezastropovala cenu energií na veškerou spotřebu, ale pouze u 80 procent spotřeby.

Domácnosti, firmy i úřady však musejí opatření samy respektovat. „Věříme, že vzhledem k současné situaci na trhu s energiemi a širší informovanosti veřejnosti ohledně úspor energií budou mít sami odběratelé motivaci svou spotřebu dostatečně snížit,“ sdělil Srnka.

Dříve resort průmyslu a obchodu zvažoval také variantu využívání funkce hromadného dálkového ovládání (HDO), díky které by požadovaných úspor docílil. Jako pravděpodobná se jevila varianta úpravy spínání spotřebičů v nízkém a vysokém distribučním tarifu.

Je však také třeba zdůraznit, že bude záležet především na chování odběratelů – zejména těch velkých –, jak se k požadavku postaví.
Karel Hanzelka, mluvčí PRE

To znamená, že by distributor elektřiny (ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D) ve stanovených hodinách mohl regulovat spotřebu elektřiny. „V případě potřeby omezování špiček by distributor využíval funkci HDO k regulaci výkonu a odepnul by některé typy spotřebičů, jako jsou bojlery, akumulační kamna nebo některé jiné tepelné spotřebiče,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Poté by je opětovně připojil k soustavě.

Dosažení požadovaného snížení spotřeby MPO nepovažuje za problém, neboť od začátku roku spotřeba elektrické energie klesá. Byť úspory nejsou tak velké jako u plynu a spotřeba také se začátkem topné sezony a listopadovým ochlazením kvůli vytápění stoupla, nebude tak těžké evropský cíl splnit.

„Je však také třeba zdůraznit, že bude záležet především na chování odběratelů – zejména těch velkých –, jak se k požadavku postaví,“ upozorňuje Hanzelka.

Běžný provoz by však úspory ve špičkách neměly narušit. „Naší povinností je dodávat elektřinu podle potřeb zákazníka. Nemůžeme například omezit dopravu tramvají či metra nebo provoz letiště, což jsou jedni z největších odběratelů v našem portfoliu,“ vysvětluje Hanzelka.

Cílem opatření je minimalizovat využívání paroplynových elektráren, které vstupují do hry v časech maximální poptávky a jejichž vysoké náklady tlačí cenu elektřiny na dříve nevídané hodnoty.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované