Hlavní obsah

Komentář: Starých bude přibývat, firmy už nemohou být posedlé mládím

Zuzana Paulová
CEO společnosti myHeRoes, www.myheroes.cz, a odbornice v oblasti HR.
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Česko stárne a firmy až doposud preferovaly především mladé pracovní síly, které považují takřka za jediný zdroj inovací. To se změní a šéfové budou muset nabírat i starší, píše v komentáři CEO společnosti myHeRoes Zuzana Paulová.

Článek

Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.

Posunutí věku odchodu do důchodu na 67 let představuje významnou demografickou změnu, která s sebou přináší řadu výzev, ale i příležitostí pro české firmy a jejich zaměstnance. S touto novou realitou se budou muset firmy nějak vypořádat.

Ne každá profese je v současné podobě udržitelná do vysokého věku, ale zároveň na trhu jiní pracovníci nebudou. To pro firmy znamená především nutnost přehodnotit stávající pracovní modely. Už nebude možné spoléhat výhradně na plné úvazky a tradiční pracovní náplně. Firmy budou muset aktivně implementovat flexibilní úvazky, hybridní modely práce a sdílená pracovní místa, aby udržely produktivitu a zdraví starších zaměstnanců.

Další klíčovou výzvou bude změna věkové struktury zaměstnanců. Stárnutí populace se nevyhne ani firmám, což s sebou nese potenciální dopady na dynamiku týmů a firemní kulturu. Nicméně, tato změna nemusí být nutně negativní. Naopak, firmy, které se naučí pracovat s věkovou diverzitou a vytvářet inkluzivní prostředí, kde se různé zkušenosti vzájemně obohacují, mohou získat významnou konkurenční výhodu. Důležité bude vnímat kariéru nejen vertikálně, ale i horizontálně a nabízet smysluplnou a zajímavou práci pro zkušené profesionály.

S delší dobou zaměstnávání starších pracovníků se pojí i specifické potřeby, jako je vyšší výskyt zdravotních obtíží. Firmy proto budou muset více investovat do zdravotní prevence a ergonomie pracoviště. Atraktivita zaměstnavatele pro starší generaci bude záviset i na nabídce zkrácených úvazků a možnosti uplatnění v expertních rolích, kde mohou sdílet své know-how.

Pracovní prostředí a organizace

Ergonomie práce se stane klíčovým faktorem. Firmy budou muset aktivně snižovat fyzickou náročnost práce a přehodnotit limity v oblastech, jako je manipulace s břemeny. Rozvoj flexibilních úvazků, práce z domova, sdílených pracovních míst a hybridních náplní bude nezbytností pro udržení produktivity a pohody starších zaměstnanců.

Zkušení pracovníci představují pro firmy obrovský potenciál. Mohou se stát mentory, školiteli, poradci a strategickými partnery. Jejich přínos nespočívá pouze v každodenním provozu, ale především v předávání know-how, rozvoji mladších kolegů a strategickém směřování firmy. V poslední době vnímám zajímavý trend, starší zaměstnanci mohou nastupovat i do juniorních pozic v rámci rekvalifikace. Firmy se tak budou muset přizpůsobit novým představám o kariérním vývoji a vytvářet prostředí pro bezpečný růst i pro ty, kteří začínají znovu.

Věk již není překážkou učení. Firmy budou muset integrovat celoživotní vzdělávání do své strategie pro všechny věkové skupiny. Starší zaměstnanci často disponují větší odolností a schopností zvládat nejistotu, což je v dynamickém prostředí velká výhoda.

Přizpůsobení náborových strategií

Firmy by měly přestat vnímat mladé zaměstnance jako jediný zdroj inovací. Inovace pramení z různorodosti a otevřené firemní kultury. Doporučuji přestat se obávat „překvalifikovaných“ kandidátů a dát šanci i těm, kteří chtějí změnit obor a disponují přenosnými kompetencemi. Cílené budování heterogenních týmů a podpora otevřené firemní kultury jsou klíčem k efektivní mezigenerační spolupráci. Rozmanitost přináší širší perspektivu a inovativnější řešení.

Delší setrvání zkušených zaměstnanců může přinést stabilnější pracovní sílu, lepší předávání know-how a potenciálně i nižší náklady ve srovnání s juniorskými pozicemi. Tito lidé často vykazují vyšší míru loajality a odolnosti. V konečném důsledku se schopnost firem budovat heterogenní týmy a nabízet flexibilní pracovní podmínky stane významnou konkurenční výhodou. Firmy, které dokážou oslovit širší spektrum kvalifikovaných odborníků, včetně starších a kariérně se měnících, budou na trhu práce úspěšnější.

Posunutí věku odchodu do důchodu vyžaduje od firem proaktivní a strategický přístup. Klíčem k úspěchu bude flexibilita, podpora diverzity, investice do zdraví a rozvoje zaměstnanců všech věkových kategorií a otevřenost k novým modelům práce a kariérního růstu. Firmy, které se na tuto novou realitu dokážou adaptovat, nejenže zvládnou pozdější odchody do důchodu, ale mohou z této demografické změny i významně profitovat.

V rubrice Komentáře z byznysu přinášíme názorové texty zástupců firem i veřejných institucí k ekonomickým tématům.

Doporučované