Hlavní obsah

Politik dostal u soudu podmínku za podvod s pozemkem v Brně

Foto: TOP 09

Otradovec pozemek blízko svého bydliště pomohl seniorovi získat. Potom ho ale na základě plné moci převedl na sebe darovací smlouvou.

Reklama

13. 7. 2020 15:35

Městský soud v Brně dnes udělil 2,5 roku vězení s odkladem na tři roky bývalému zastupiteli městské části Brno-střed Tomáši Janu Otradovcovi (dříve TOP 09). Soud ho uznal vinným z podvodu, když na sebe neoprávněně převedl pozemek.

Článek

Šlo o parcelu v brněnských Pisárkách, která patřila seniorovi z Vídně Georgu Bilkovi. Otradovec vinu popíral. Městský soud mu stejný trest udělil už jednou, krajský soud ale rozhodnutí zrušil kvůli neúplným skutkovým zjištěním.

Soud v novém jednání vyslechl znovu svědky a na dálku s ohledem na zdravotní stav i Bilka a udělil Otradovcovi stejný trest jako minule. Soudce Petr Schlagmann uvedl, že soud nezjistil nic, co by mělo změnit výši trestu. Podle soudu Otradovec uvedl Bilka v omyl, když mu tvrdil, že cena pozemku je 800 000 korun, přičemž znalec ji stanovil na 2,8 milionu.

Podle obžaloby Otradovec před několika lety kontaktoval ve Vídni dnes více než devadesátiletého Bilka a nabídl mu pomoc při vyřízení dědictví po rodičích. Týkalo se pozemku. Senior mu dal plnou moc, aby ho pro vyřízení dědictví zastupoval před úřady. Otradovec pozemek blízko svého bydliště pomohl Bilkovi získat. Potom ho ale na základě plné moci převedl na sebe darovací smlouvou. Soud dnes konstatoval, že tak učinil neoprávněně.

Bilkovi slíbil Otradovec kolem 300 000 korun, podle soudu je ale hodnota pozemku 2,8 milionu korun. Senior s převodem nesouhlasil, podal trestní oznámení pro podvod a žalobu o určení vlastnictví.

Otradovec a Bilek vedli o zahradu i civilní řízení. Už dříve se obě strany dohodly, že pozemek bude napsaný zpět na Bilka.

Otradovec již v minulosti ukončil členství v TOP 09. Zdůvodnil to tím, že nechce stranu poškozovat, přestože se cítí nevinný. V roce 2017 také rezignoval na funkci zastupitele Brna-střed.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované