Hlavní obsah

Rakousko nakonec rozvolňovat nebude, Němci prodloužili celostátní karanténu

Foto: Profimedia.cz

Kontroly na hranicích v Rakousku (ilustrační fotografie).

Reklama

22. 3. 23:33

Jednání v Německu ohledně karanténních opatření doprovázejí neshody. V sousedním Rakousku nebudou opatření ani přitvrzovat, ani rozvolňovat. Počty nových nakažených stoupají nejen v alpské zemi, ale i ve Francii.

Článek

Pondělní jednání německé kancléřky Angely Merkelové se zemskými premiéry o karanténních opatřeních provázejí neshody, šéfka spolkové vlády nevidí žádný pokrok a dohodnuté kroky považuje za nedostatečné. S odvoláním na své zdroje o tom informoval magazín Der Spiegel a deník Bild.

Sousední rakouská vláda nepřikročí k dříve ohlášenému uvolňování koronavirových restrikcí, přes zhoršující se epidemickou situaci však opatření nehodlá ani zpřísňovat. S odvoláním na kancléře Sebastiana Kurze o tom v pondělí informovala agentura APA.

Situace se zhoršuje i ve Francii. Nárůst nových případů covidu-19 zrychluje navzdory vyhlášení již třetí uzávěry od začátku pandemie. Počet covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče dosáhl čtyřměsíčního maxima, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

Počty nakažených v Rakousku trvale rostou od chvíle, kdy vláda 8. února přes ne zcela uspokojivou epidemickou situaci uvolnila v pořadí již třetí koronavirovou uzávěru. Otevřeno mají od té doby obchody i s jiným než nezbytným zbožím a noční zákaz vycházení nahradila celodenní dílčí omezení pohybu obyvatel. Záměr uvolnit 27. března další koronavirová opatření v čele s otevřením předzahrádek se však nakonec neuskuteční. Výjimkou bude Vorarlbersko na západě země, kde se otevření předzahrádek odehraje „na zkoušku“. Jinde ho experti nedoporučili. Rozvolnění se bude moci odehrát nejdříve po Velikonocích, a to pouze tam, kde se stabilizuje situace na jednotkách intenzivní péče, řekl Kurz novinářům po dnešním setkání s hejtmany spolkových zemí.

Kurzův kabinet naproti tomu nevyšel vstříc epidemiologům požadujícím plošné zpřísnění kvůli rychlému nárůstu počtu nově nakažených, který začíná dostávat do kritické situace nemocnice na východě země. Například ve Vídni je na JIP momentálně 165 pacientů s covidem-19, nejvíce od začátku pandemie. Kvůli situaci na východě bude ministerstvo zdravotnictví zvlášť jednat s dotčenými zeměmi a mělo by se s nimi dohodnout na dalším postupu. Čelit nárůstu počtu nakažených hodlá především intenzivnějším testováním.

Kurz dále ujistil, že alespoň jednou dávkou vakcíny budou do léta naočkováni všichni, kdo o to budou mít zájem. V dubnu chce dokončit vakcinaci všech obyvatel nad 65 let, v květnu by se mělo dostat na osoby starší 50 let, přičemž mladší skupiny obyvatel mají začít přicházet na řadu od června.

Alpská země v posledních dnech hlásila nejvyšší počty nově nakažených za tři měsíce. Za uplynulých 24 hodin přibylo 2 412 infikovaných koronavirem, což je nejvyšší pondělní bilance od poloviny prosince. Sedmidenní incidence vzrostla k pondělku na 240.

Německé neshody a karanténa do 18. dubna

„Takto před veřejností neobstojíme,“ prohlásila německá kancléřka Merkelová podle magazínu Der Spiegel na pondělním jednání se zemskými premiéry. „Dohodli jsme se na tom, že dodržíme to, co jsme dojednali minule,“ dodala. Kancléřka podle Bildu označila aktuálně připravovaná opatření za mdlá, protože podle ní proti nakažlivějším mutacím koronaviru nepomohou. Kvůli patu se jednání přerušilo. Přestávka byla původně stanovena na 15 minut, pauza se ale protáhla na déle než půlhodinu. Schůzka navíc nezačala podle plánu ve 14:00, ale s více než hodinovým zpožděním. Závěr byl tak podle médií v nedohlednu.

Prakticky jediným bezproblémovým bodem byl v pondělí souhlas s prodloužením karanténních opatření, která potrvají nejméně do 18. dubna. Dosud platilo datum 28. března.

Epidemická situace se v Německu v posledních dnech rychle zhoršuje a počet nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období již přesáhl kritickou hranici 100. Podle ujednání ze 4. března tato hodnota znamená v postižených regionech automatickou aktivaci nouzové brzdy, která vrátí epidemická opatření do stavu z počátku března. S tímto krokem ale spolkové země váhají, neboť by to po 14 dnech provozu znamenalo znovu uzavřít obchody neprodávající zboží denní potřeby nebo v některých zemích ukončení provozu zoologických zahrad, muzeí či galerií. Kadeřnictví se ale opětovná uzávěra týkat nebude.

Nouzová brzda se tak v pondělí stala jednou z hlavních třecích ploch. V návrzích byla také omezení nočního vycházení v postižených regionech, pravidelné testování dětí ve školách a školkách v oblastech se sedmidenní incidencí nad 100 a dočasné rozvolnění rodinných návštěv po dobu velikonočních svátků. Všechny tyto návrhy byly podle médií odmítnuty. Pro rodinné sešlosti nyní platí, že se může v soukromí setkávat až pět lidí ze dvou domácností bez započítání dětí do 14 let.

Francie má rekordně přeplněné JIP

Francouzské úřady dnes ohlásily 15 792 nových případů koronaviru, což je více než dvojnásobek oproti 6 471 z minulého pondělí. Současně se jedná o nejvyšší pondělní přírůstek od vrcholu druhé vlny na začátku listopadu. Pondělní bilance nově infikovaných bývají kvůli menšímu testování o víkendu výrazně nižší než ty z ostatních pracovních dnů.

V pořadí již třetí uzávěru oznámil ve čtvrtek premiér Jean Castex kvůli špatné epidemické situaci v několika francouzských departementech a regionu Ile-de-France, kde leží hlavní město. Platit začala od soboty a týká se zhruba 21 milionů lidí, tedy přibližně třetiny obyvatel Francie.

Počet lidí na JIP s covidem-19 stoupl za poslední den o 142 na celkových 4 548. Oba údaje přitom představují letošní maxima. Během druhého lockdownu v polovině listopadu bylo lidí odkázaných na intenzivní péči nejvíce 4 919.

Počet nakažených od začátku pandemie v zemi se 67 miliony obyvatel vzrostl na 4,29 milionu. Francie také zaznamenala 92 621 zemřelých po nákaze koronavirem, z toho 343 za poslední den.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované