Hlavní obsah

Komentář: Naučte se novou zkratku. Víme, kdo budou migranti těchto voleb

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Babišova vláda dala v roce 2021 první český souhlas se zavedením ETS2.

aktualizováno •

Pokud se nestane něco nyní těžko předvídatelného, jako například povodně nebo nová politická kauza, říjnové sněmovní volby už mají téma. Jsou jím emisní povolenky.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Profesionálové politické komunikace se svého času zabývali tím, jak nejlépe nazývat evropský Green Deal, aby byl našinci srozumitelný. Zelený úděl? Zelená dohoda? Klimatická dohoda?

Pak ho politici do té míry převzali do svého slovníku – nejčastěji jako hlavní bruselské zlo současnosti –, že Green Deal v originále zdomácněl v češtině i v hospodách a překladem se už nikdo netrápí.

Stejný osud teď čeká dalšího nepravděpodobného hrdinu. Zkratku ETS2, z anglického Emissions Trading System, tedy systém obchodování s emisními povolenkami. Elektrárny, teplárny a velké průmyslové podniky v zemích Evropské unie si v jeho rámci nakupují povolenky – „odpustky“ – za to, že do ovzduší vypouštějí emise, které zásadně přispívají k oteplování planety, jak se shodly tisíce vědců z celého světa.

Systém existuje v EU přes dvacet let a dosud se vztahoval na hlavní znečišťovatele jako právě elektrárny nebo těžký průmysl (ETS). Nově, pod hlavičkou Green Dealu, by se měl rozšířit na další sektory (ETS2) a mimo jiné na benzin či diesel v našich autech a vytápění domů a bytů fosilními palivy, tedy plynem nebo uhlím.

Změna začne fungovat od roku 2027, jednotlivé země EU ji ale musí zavést do svého zákonodárství. A to už jsme v prudké české realitě. Vláda ETS2 zavést nechce. Takřka jistě pak totiž zdraží benzin i vytápění, protože firmy lidem naúčtují povinnost nakupovat si povolenky za každou tunu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší.

Odhady se liší, od přirážky ve výši dvou až čtyř korun na litr benzinu až po násobně vyšší zálohy za topení ve starších, nezateplených domech. K nějakému zdražení ale dojde a vládní strany se lekly, že jim to ve volebním roce prohraje volby.

Lekly se správně.

Opozice se už tématu chopila. Sociální sítě členů ANO jsou plné kritiky ETS2, že jde o další zelené šílenství a další ochuzování lidí vládou Petra Fialy (ODS). Bitevní pole přehledně vykolíkoval šéf ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro CNN Prima News. Řekl, že hnutí je „zásadně proti ETS2“, protože „lidi můžou přijít o baráky!“ Povolenky plánuje dát ANO „k Ústavnímu soudu, jako v Polsku“, a to „ještě předtím, než budeme ve vládě“.

Babiš smíchal několik evropských opatření najednou a chce chránit lidi před hrozbou, která neexistuje. Lidé samozřejmě o žádné baráky nepřijdou (dobře to vysvětluje ve svém textu kolega Jiří Nádoba, viz níže). Polský ústavní soud také neřešil povolenky jako takové, nýbrž procesní věc (jestli hlasování o nich v Radě EU proběhlo v souladu s polskou ústavou).

Přečtěte si komentář Jiřího Nádoby

Ale to už je vedlejší. Klíčová signalizační slova – „ETS2“, „baráky“, „lidi o ně přijdou“ – už byla vypuštěna do veřejného prostoru. Pokud se v těchto dnech bavíte s politiky, kteří objíždějí debaty i mimo větší města v rámci předvolební kampaně, potvrdí vám, že se lidé na to „é té es dva a co s tím bude“ ptají.

Česká vláda na půdě EU zformovala koalici 18 zemí včetně klíčového Německa (a brzy i Francie), která žádá změny navrženého systému. Cílem skupiny je upravit ETS2 tak, aby se zastropovala cena povolenek a tím limitovalo skokové zdražení benzinu a vytápění.

Tento týden předala vláda českou iniciativu Evropské komisi a příští čtvrtek ji oficiálně představí zbytku zemí EU. Brusel měl úpravu ETS2, kterou požaduje výrazná většina států, předběžně slíbit. Komise tvrdí, že to stihne začátkem podzimu, tedy možná do českých voleb. I to dělá z ETS2 volební téma.

Povolenková koalice je úspěch a svým způsobem příklad toho, jak se věci v Unii mají dělat: Chceš-li něco změnit, sežeň si dostatek spojenců. Všechno okolo ale bylo špatně. Hlavní vládní strana, ODS, nejprve mylně vyhlašovala, že celý systém zruší. Když se ukázalo, že to neprojde – některé státy už ETS2 zavedly a pro zrušení nebyly ani všechny vládní strany –, začal kabinet mluvit o odkladu.

Ani ten nevyšel. Pak přišel tah se zastropováním povolenek, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ale náhle prohlašuje, že vláda bude usilovat o to, aby bylo ETS2 beztak dobrovolné – což je další nesmysl a taky to neprojde. Málokdo dobrovolně znevýhodní svoje firmy přirážkou v podobě povolenky, nehledě na to, že na vnitřním trhu EU se musí pískat rovina.

Vláda má zkrátka z ETS2 pořádné máslo na hlavě, nehledě na to, že se svým nynějším konáním snaží dekonstruovat to, co v době českého předsednictví v roce 2022 pracně pomohla sestavit a poté pro to i hlasovala v Radě EU.

K tomu se přidává nulová komunikace vlády, jak by se lidé měli na nové povolenky připravit, aby je neodskákali na svých platbách. Babišovo hnutí se bude do koalice s gustem trefovat.

Máslo na hlavě má ale i hnutí ANO a nic na tom nezmění fakt, když bude navenek tvrdit opak. Byla to ještě vláda Andreje Babiše, která dala na podzim 2021 základní souhlas se zavedením ETS2 v Česku, i když už tehdy vyjadřovala obavy o dopad změn na chudší domácnosti.

Nejen emisní povolenky, ale celý Green Deal šel v letech 2019–2021 dominantně za třemi muži ANO: Andrejem Babišem, Richardem Brabcem (exministrem životního prostředí) a Karlem Havlíčkem (bývalým šéfem resortu průmyslu a obchodu). I to ale bude v roce 2025 zapomenuto.

Možná si vzpomenete, jak před volbami 2021 strašilo hnutí ANO obyvatele tím, že jim ti druzí, v tomto případě Piráti, nastěhují do bytů migranty. V roce 2025 migranti došli. Babišovo hnutí ale objevilo ETS2, kvůli kterému lidé rovnou „přijdou o baráky“. Emisní povolenky jsou Babišovi noví migranti.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované