Hlavní obsah
Online

Trump: Žádný pokrok nebude, dokud se nesejdu s Putinem

Foto: X.com/@ZelenskyyUa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po příletu do Ankary, kde se sejde s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

aktualizováno •

Americký prezident nevyloučil, že se ještě vydá do Istanbulu. Podmínil to ale pokrokem v jednánch mezi Ruskem a Ukrajinou. Schůzka v Istanbulu má být prvním přímým diplomatickým jednáním mezi nimi po více než třech letech.

Článek

Nejdůležitější informace

  • Ruskou delegaci na prvních přímých rozhovorech s Ukrajinou od roku 2022 povede prezidentský poradce Vladimir Medinskij. Více o něm v tomto článku.
  • Vzhledem k neúčasti šéfa Kremlu Vladimira Putina zatím nedorazí do Istanbulu ani americký prezident Donald Trump. Ale mohl by tam přijet v pátek, pokud dojde k pokroku, jak sám řekl.
  • Kdo bude zastupovat Ukrajinu, zatím není jasné. Zelenskyj v Ankaře jedná s tureckým lidrem Recepem Tayyipem Erdoganem a pak se prý rozhodne o dalším postupu.
  • Putin konání rozhovorů navrhl o víkendu poté, co mu Západ pohrozil dalšími sankcemi, pokud nepřijme návrh na třicetidenní příměří. Ten Rusko odmítlo.
  • Zatímco Rusko chce v Istanbulu řešit "prvotní příčiny války", Ukrajina se chce domluvit na příměří.

Trump: Žádný pokrok nebude, dokud se nesejdu s Putinem

„Nic se nestane, dokud se Putin a já nesejdeme, ok? Samozřejmě, že se nechystal přijet (do Istanbulu, pozn. red.). Chystal se jet, ale myslel, že jedu já,“ prohlásil americký prezident Donald Trump před novináři ve Spojených arabských emirátech, kde je na návštěvě.

„Nevěřím, že se něco stane - ať se vám to líbí nebo ne - dokud se já a Putin nedáme dohromady,“ dodal Trump.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pár hodin předtím řekl, že Putin se v nejbližších dnech nechystá ani do Istanbulu ani neplánuje schůzku s Trumpem.

Americký prezident také řekl, že ho nepohoršuje složení ruské delegace vyslané do Turecka. „Nejsem zklamaný. Proč bych měl?“ Prý ani nezjišťoval, kdo přesně je součástí ruského týmu.

Šéf Bílého domu už předtím nevyloučil, že by se do Istanbulu v pátek vydal. Podmínil to ale pokrokem v rusko-ukrajinských jednáních. Ta podle dostupných informací stále nezačala.

Rubio seznámil spojence s návrhem sankcí proti Rusku

Americký šéf diplomacie Marco Rubio na neformálním zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi informoval o sankčním návrhu proti Rusku, za kterým v Senátu USA stojí vlivný republikánský senátor Lindsey Graham. Novinářům to na řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský, který návrh sankcí označil za drtivý, informuje agentura ČTK.

Graham svůj návrh, který má ve 100členném Senátu USA podle médií nadstranickou podporu více než 70 zákonodárců, označuje za zdrcující, neboť předpokládá až 500procentní dovozní sankce na země, které nakupují ruské ropné a energetické produkty.

Návrh Graham považuje za páku proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi pro případ, že by odmítal pokročit v cestě k míru na Ukrajině, kterou Rusko v únoru 2022 na rozkaz šéfa Kremlu vojensky napadlo.

„Nesmíme zavírat dveře před tou šancí, která tady je, ale na druhou stranu, když vidím, že zároveň přichází americký senátor Lindsey Graham s poměrně silným, nebo řekněme drtivým sankčním návrhem proti Rusku, tak to musíme také podporovat, aby Putin viděl, že to není jenom jeho volba, ale že nám opravdu na bezpečnosti záleží,“ řekl Lipavský.

O Grahamově návrhu, který by dolehl mimo jiné na alianční členy Turecko či na Španělsko, ministři nedebatovali, Rubio ho podle Lipavského představil spíše jako fakt.

Medinskij potvrdil ruské záměry

Účelem přímých rozhovorů navržených Putinem je nastolit dlouhodobý a trvalý mír tím, že se odstraní prvotní příčiny konfliktu, prohlásil podle agentury TASS vedoucí ruské delegace v Istanbulu Vladimir Medinskij.

Potvrdil tak dřívější předpoklady: Rusko usiluje opět zejména o omezení práva Ukrajiny na to určit si svoje mezinárodní směřování a o její demilitarizaci. Přesně tyto motivy - a také východní rozšiřování NATO - se skrývají pod tím, co Moskva označuje za „prvotní příčiny“ války nebo „kořeny“ konfliktu.

Ukrajina přitom očekává diskuzi o nastolení třicetidenního příměří, na kterém už se dohodla s Američany. Až pak se podle Kyjeva dá jednat o trvalém řešení.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mezitím řekl, že Putin nemá v nejbližších dnech v plánu ani cestu do Istanbulu ani setkání s Trumpem.

Foto: Anatolii Trofimov, Shutterstock.com

Vladimir Medinskij na archivním snímku.

Rusko se zřejmě připravuje na novou ofenzivu, soudí Američané

„Putin se pokusí sebrat jakékoli území jen může až na předměstí Kyjeva,“ řekl americké televizi CNN představitel administrativy Donalda Trumpa obeznámený s aktuálním americkým hodnocením situace na bojišti.

Stanice s odkazem na dva představitele píše, že Rusko v současnosti shromažďuje v blízkosti fronty další síly, což může naznačovat přípravu pro novou ofenzivu. Druhý zdroj předpokládá, že se Moskva pokusí o další průlom na východě Ukrajiny, kde se jí dlouhodobě relativně daří a prakticky neustále ukrajuje malé kousky z ukrajinského území.

Spojené státy podle dvojice zdrojů v poslední době nezaznamenaly žádné změny v ruských válečných cílech, přestože Washington Moskvu už delší dobu vyzývá k trvalejšímu příměří.

Foto: Ukrajinský generální štáb/Facebook

Ukrajině se daří ruský postup v poslední době zadržovat i díky pokroku ve vývoji a výrobě dronů (ilustrační snímek).

Lavrov: Západ nestojí o mír na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil západní země z toho, že ve skutečnosti neusilují o mír na Ukrajině.

„Existuje řada důkazů, že ani Berlín, ani Paříž, ani Brusel, a už vůbec ne Londýn ve skutečnosti o žádný mír na Ukrajině nestojí,“ citovala jej ruská státní agentura TASS.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím popsal delegaci, kterou se Rusko rozhodlo vyslat do Turecka, jako pouhou „divadelní rekvizitu“. Dopředu avizoval, že jednat o míru bude v Istanbulu pouze se ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jelikož je to právě on, kdo o válce rozhoduje. Moskva ovšem oznámila, že ruská hlava státu nedorazí.

Glosa Martina Nováka: Putin za sebe poslal vrátného

Připomíná to rok 1986, kdy tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov vyslal na XVI. sjezd Komunistické strany Československa namísto sebe neznámého řadového stranického tajemníka Michaila Solomenceva.

„Poslal místo sebe vrátného z Kremlu,“ říkalo se tehdy po Praze, protože pro Gorbačova československé normalizační vedení v čele s Gustávem Husákem nebylo důležité. Vladimir Medinskij, který povede ruskou delegaci v Istanbulu, je něco jako novým vrátným Kremlu: Má za úkol jen přijet, sedět, říci něco bezvýznamného a zase odjet.

Trump se vyjádřil k Putinově neúčasti

Zatímco evropští státníci i ukrajinští představitelé kritizují, že Putin fakticky odmítl Zelenského nabídku k přímému setkání obou prezidentů, šéf Bílého domu to vidí jinak.

„Neočekával jsem to (Putinovu účast, pozn. red.). Dokonce jsem řekl: Proč by měl jezdit, když nejedu já?“ prohlásil americký prezident Donald Trump.

Ruská diplomacie označila Zelenského za klauna a ztroskotance

Rusko popudila Zelenského slova o tom, že Moskva na jednání vyslala jen „ozdoby“. „Klaun a ztroskotanec mluví o respektovaných lidech,“ reagovala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Ukrajinská prezidentská kancelář předtím upozornila na to, že Kyjev vyslal do Ruska delegaci na vysoké úrovni, zatímco Rusko poslalo zástupce s nejasným mandátem. Přímo prezident Zelenskyj podotkl, že v Rusku rozhoduje pouze Putin.

Mimochodem, ruská státní agentura TASS s odkazem na zdroje z tureckého ministerstva zahraničí píše, že čas začátku ukrajinsko-ruských jednání stále nebyl určen. Se stejnou informací přišla i americká televize CNN.

Foto: X.com/@ZelenskyyUa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po příletu do Ankary, kde komentoval složení ruské delegace.

Fiala: Rusko prokázalo zbabělost

Nepřítomnost ruského prezidenta Vladimira Putina na přímých jednáních s Ukrajinci v Istanbulu ukazuje, že Rusko nemá zájem na míru a ukončení své agresivní politiky, řekl v rozhovoru pro Blesk.cz premiér Petr Fiala (ODS), ze kterého citovala agentura ČTK.

Je to podle něj zbabělost a pokračování taktiky, kdy Rusko nechce fakticky dospět k příměří, ale oddalovat, nabírat síly a vytvářet vůči veřejnosti dojem, že je připraveno jednat.

„Poslal tam (Putin) delegaci na nějaké třetí ligové úrovni. Tak to jenom ukazuje, že Rusko opravdu nemá zájem na míru a na nějakém rozumném řešení,“ řekl Fiala.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.), který se dnes v Turecku účastní neformálního setkání šéfů diplomacií zemí Severoatlantické aliance, novinářům řekl, že Putinova neúčast svědčí o zbabělosti.

Kdo doprovází Zelenského do Turecka?

Zatím pořád není jasné, jestli jde zároveň o lidi, kteří budou Ukrajinu zastupovat na jednáních s Ruskem v Istanbulu.

S prezidentem Zelenským ale do Ankary dorazil ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho nejbližší poradce Andrij Jermak, šéf prezidentské kanceláře, píše ukrajinská veřejnoprávní stanice Suspilne. Agentura AFP píše také o přítomnosti ministra obrany Rustema Umerova.

Všichni tři se zúčastnili už dřívějších rozhovorů s Ruskem zprostředkovaných Spojenými státy.

Součástí týmu v Ankaře jsou i Jermakovi zástupci Ihor Žovkva a Ihor Brusylo.

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Andrij Jermak je považován za jednoho z nejvlivnějších lidí v ukrajinském vedení.

Výsledek nezávisí na Rusku, jsou přesvědčeni v Moskvě

Rusko se slovy náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova zříká odpovědnosti za výsledek rozhovorů v Istanbulu.

„Nezáleží to na nás, záleží to na těch, kdo ze západních sponzorů řídí kyjevský režim, jsou od nich potřeba odpovídající impulzy,“ citovala Rjabkova ruská státní agentura TASS, aniž by upřesnila, koho měl náměstek na mysli.

Foto: swift21, Shutterstock.com

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Zelenskyj dorazil do Ankary, o dalším postupu teprve rozhodne

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Ankary, kde se má setkat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jejich schůzka by měla začít už brzy.

Do Istanbulu, kam jsou svolány rozhovory s Ruskem, hodlal vyrazit jen v případě, že tam dojede i šéf Kremlu Vladimir Putin, který se tam nechystá.

Zelenskyj v krátkém projevu po přistání řekl, že Ukrajina je v souvislosti s rozhovory nadále v kontaktu s americkou diplomacií.

„Oficiálně mi není známo, jaká bude úroveň ruského zastoupení. Ale podle toho, co jsme viděli, vypadají jako ozdoba,“ citovala Zelenského slova BBC. O dalším postupu se prý rozhodne po schůzce s Erdoganem.

Ukrajinská strana podle něho potřebuje vědět, jaký má ruský tým mandát a zda je schopen samostatně rozhodovat. „Protože všichni víme, kdo v Rusku rozhoduje,“ podotkl v narážce na šéfa Kremlu.

Je potřeba zatlačit Rusko do kouta, říká zpravodaj v Kyjevě

Rusko poslalo do Istanbulu reprezentaci na nižší úrovni, než o jakou měla Ukrajina zájem. Podle zpravodaje listu Financial Times v Kyjevě Christophera Millera bude třeba na Moskvu vyvinout větší tlak, aby změnilo přístup.

„Aby se vůbec mohlo začít vyjednávat na rovnocenné úrovni, bude to nejspíš muset být ještě horší, než to je teď. Jinými slovy: USA a EU budou muset opravdu přitvrdit – uvalit tvrdší sankce, poskytnout Ukrajině více zbraní a munice, zvýšit podporu a zároveň zvýšit náklady pro Rusko,“ řekl Miller v rozhovoru pro Seznam Zprávy ještě před oznámením detailů o istanbulské schůzce.

„To ale může chvíli trvat. Když zatlačíte Putina do kouta, obvykle reaguje agresivně. Takže to může být ošklivé,“ dodal Miller.

Foto: Ray Baseley, Seznam Zprávy

Christopher Miller během rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Jak důležité je Turecko jako hostitelská země

Po staletí je místem, kudy kráčejí dějiny. Metropolí velkých říší, bránou Orientu. A tento týden turecký Istanbul znovu aspiruje na to, stát se alespoň na chvíli opět geopolitickým středem světa, když má hostit přímé rozhovory zástupců Ruska a Ukrajiny.

Po zodpovězení otázky „Dorazí Putin?“ nicméně zůstávají okolo jednání další otázky. Vedle úvahy, co od rozhovorů vůbec očekávat, se nabízí i další: Proč ruský vládce ukázal zrovna na Istanbul?

„Turecko už v minulosti poskytlo řadu dobrých služeb (diplomatické prostředky k urovnání sporů, pozn. red.). A v některých ohledech skutečně šlo i o zprostředkování některých důležitých kontaktů mezi Ruskem a Ukrajinou,“ říká politolog Jan Šír z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

V rozhovoru pro podcast 5:59 připomíná například jednání o výměně zajatců nebo dojednání tzv. obilné dohody v Černém moři, byť ta je dnes už neplatná.

Podrobně o významu Turecka mezi Ruskem a Ukrajinou:

Rozhovory začnou odpoledne, tvrdí Zacharovová

Začátek rozhovorů se posunul na dnešní odpoledne, oznámila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Podle ní to bylo z iniciativy tureckých hostitelů.

„Naše delegace je v Istanbulu, její složení je známé, relevantní informace byly zveřejněny Kremlem,“ prohlásila Zacharovová.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mezitím explicitně potvrdil, že prezident Putin do Istanbulu nedorazí. Dosud zprávy o jeho neúčasti vycházely pouze z kremelského seznamu delegátů, kde diktátorovo jméno nebylo.

Foto: Maksim Konstantinov, Shutterstock.com

Marija Zacharovová na archivním snímku.

Zatím nevíme ani to, jestli se začne jednat ještě dnes

Ukrajina zatím stále neupřesnila, koho na rozhovory do Istanbulu vyšle, když je teď jasné, že nedorazí Vladimir Putin.

Podle zdrojů amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) a ukrajinské veřejnoprávní stanice Suspilne ale chtějí Ukrajinci jednat výhradně o realizaci třicetidenního příměří. To už před několika týdny navrhli Američané, Ukrajinci na něj přistoupili a o víkendu evropské státy vyzvaly Rusko, ať na něj přistoupí také.

Moskva ale podle informací ruských médií chce mluvit o odstranění „prvotních příčin války“, což zahrnuje i její požadavek na demilitarizaci Ukrajiny.

V tuto chvíli ale ani není jasné, jestli dnes vůbec dojde na jednání, jak píše britská BBC. Podle jejích zdrojů z ruské strany rozhovory začnou ještě dnes, ale podle zdrojů z ukrajinské strany to bude až zítra. Zpravodaj WSJ Jaroslav Trofimov píše, že podle jeho tureckých zdrojů jednání dnes dopoledne nezačne.

Zelenského poradce: Bylo to bolestivé rozhodnutí

Kyjev vnímá jako ústupek už jen to, že přistoupil na přímé rozhovory s Ruskem, upozornil v rozhovoru pro Seznam Zprávy poradce šefa ukrajinské prezidentské kanceláře Serhij Leščenko.

„Jednat přímo s agresorem je velmi těžké, bolestivé rozhodnutí. Pro Ukrajince je to velká věc. Většina Ukrajinců by totiž raději viděla Putina před soudem než u jednacího stolu – nebo dokonce ve vězení či oběšeného,“ prohlásil Leščenko.

Podle něj se Rusko tím, jak celou schůzku navrhlo, snažilo s Ukrajinou manipulovat. „Rusko se snažilo vytvořit situaci, kdy by Ukrajina jednání odmítla. Chtěli, aby vše působilo jako další akt jejich divadelní hry – oznámit datum jednání bez jakéhokoliv formálního postupu a čekat, že Ukrajina řekne ne,“ domnívá se poradce s tím, že prezident Zelenskyj svým souhlasem projevil skutečný zájem válku zastavit.

Kdo je Vladimir Medinskij?

Ruskou delegaci pro čtvrteční jednání s Ukrajinou v Istanbulu povede prezidentský poradce Vladimir Medinskij. Ve středu pozdě večer to oznámil Kreml. Členy týmu budou také náměstek ministra zahraničí Michail Galuzin, zástupce náčelníka generálního štábu Igor Kosťjukov a náměstek ministra obrany Alexandr Fomin.

Medinskij vedl jednání s Ukrajinci už před třemi lety. Jejich výsledkem bylo tzv. Istanbulské komuniké, k jehož schválení nakonec nikdy nedošlo.

Foto: Kremlin.ru

Vladimir Medinskij (vpravo) a ruský exprezident Dmitrij Medveděv během nedávné ceremonie představení pamětních známek.

Jmenování Medinského do čela týmu už v roce 2022 vyznělo až ironicky, protože právě tento Putinův poradce se v minulosti často vyjadřoval ve smyslu, že Ukrajina musí dál patřit do ruského prostoru. V Kyjevě to už tehdy chápali jako signál, že Moskva nebere rozhovory úplně vážně.

V Rusku platí Medinskij za známou osobnost Putinova okruhu nejbližších. Během osmi let ve funkci ministra kultury často v médiích plísnil ruské filmaře za to, že točili snímky znevažující vlastní zemi. Státní peníze nasměroval na ty projekty, které podporovaly ruské vlastenectví, nejlépe když chválily heroismus ruských vojáků. Stal se jakýmsi vlajkonošem nové historické pravdy, která nadhodnocovala sovětské vojenské úspěchy a celkově propagovala ruskou výjimečnost.

Trump by mohl dorazit v pátek, pokud uvidí pokrok

Americký prezident Donald Trump je podle šéfa diplomacie USA Marca Rubia otevřen jakémukoli postupu, který by vedl k míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Dodal, že USA chtějí vidět pokrok, informuje agentura ČTK.

Trump sám řekl, že pokud pokročí jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Istanbulu, mohl by v pátek přijet do Turecka. Šéf Bílého domu je momentálně na cestě po Blízkém východě.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy