Článek
Mezikontinentální kvalifikace evropské a jihoamerické zóny způsobila hodně potíží. Postavila proti sobě Sovětský svaz a Chile, kde v září 1973 proběhl násilný převrat, při němž vojenská junta v čele s generálem Augustem Pinochetem odstavila demokraticky zvoleného prezidenta Salvadora Allendeho.
Po celé zemi se rozprostřely koncentrační tábory, kde byli vězněni a likvidování odpůrci nového režimu. Jeden z nich vznikl i na národním stadionu v hlavním městě Santiagu de Chile, na němž v roce 1962 podlehl ve finále československý tým Brazílii.
První zápas kvalifikace proběhl v září v Moskvě (0:0), odveta se měla konat v listopadu. Sovětský svaz však odmítal na stadionu, kde byli mučeni lidé, nastoupit. FIFA však přesun do neutrální země či aspoň do jiného města nepovolila a střetnutí kontumovala ve prospěch Chile.
V den utkání vyběhla chilská reprezentace proti nikomu, hráči si párkrát přihráli a pak dopravili míč za obrovského aplausu přítomných do prázdné branky…
Historky z historie fotbalových MS
Politika do fotbalu nepatří, říká letité pravidlo. Je to ve skutečnosti jen zbožné přání. Seznam Zprávy přinášejí seriál z historie všech světových fotbalových šampionátů od roku 1930 dodnes.
- 1930 – Uruguay: Za oceán nikdo nechtěl
- 1934 – Itálie: Ve stínu Duceho
- 1938 – Francie: Komplikace jménem Pepi Bican
- 1950 – Brazílie: Poprvé po válce
- 1954 – Švýcarsko: Největší podvod v dějinách?
- 1958 – Švédsko: Zrození Pelého
- 1962 – Chile: Kdo vypadal jako Ital, zbili ho
- 1966 – Anglie: Gól století ukončil 2. světovou válku
- 1970 - Mexiko: Československý propadák
- 1974 - Německo: Jak němečtí soudruzi porazili bratry
- 1978 - Argentina: Tajná dohoda o šesti gólech
- 1982 - Španělsko: Vízek zajel do Blochina a bylo zle
- 1986 - Mexiko: Maradonova boží ruka
- 1990 - Itálie: Bomber Skuhravý
- 1994 - USA: Kolumbijská mafie trestala gól smrtí
- 1998 - Francie: Zidane a spol. mistry světa
- 2002 - Japonsko a Jižní Korea: Velká fotbalová loupež
- 2006 - Německo: Nedvěd, Čech, Brückner a přesto propadák
- 2010 - JAR: Zvuk, který se nedal vydržet: vuvuzely
- 2014 - Brazílie: Kanárci dostali výprask 7:1
- 2018 - Rusko: Scénka s deštníkem: Teď prší na Putina
Mistrovství světa 1974 – pootvíraná železná opona
Když vedení FIFA přikleplo pořadatelství šampionátu Spolkové republice Německo, nikdo netušil, jak si osud s fotbalovým šampionátem pohraje. Poprvé se totiž na vrcholnou akci kvalifikoval i tým Německé demokratické republiky a los postavil obě ve válce poražené země vzniklé z okupačních zón (NDR ze sovětské, SRN z americké, anglické a francouzské) proti sobě.
Berlínská zeď rozdělila zemi
Napětí mezi oběma německými státy, které od sebe odtrhávala politika a nesmiřitelná ideologie, bylo stále třaskavé. Období, kdy byly schopny vyslat na světovou akci jeden sportovní tým jako na olympijských hrách 1956 v australském Melbourne, bylo dávno pryč. Zbořila ho svým postavením Berlínská zeď, která se začala stavět v srpnu 1961.
Mistři světa 1954 ze Švýcarska, stříbrní medailisté 1966 z Anglie a bronzoví 1970 z Mexika neměli pro své bratry z východní části jediného přívětivého slůvka, místní tisk mluvil o týmu Georga Buschnera jako o partě běžců a skákačů, kteří neumí kopnout do balonu.
Saský rodák Helmut Schön
Rozporuplná byla i osobnost trenéra pořadatelského týmu Helmuta Schöna. Rodák z Drážďan, jenž před válkou šestnáctkrát reprezentoval Říši, začal po skončení aktivní kariéry trénovat v Sasku, které patřilo pod sovětskou okupační zónu.
V roce 1950 odešel nelegálně do západního sektoru. Převzal tehdy svobodný tým Sárska, jež spadalo do francouzské zóny a v kvalifikaci mistrovství světa 1954 se utkalo se Spolkovou republikou Německo. V roce 1956 bylo k ní Sársko připojeno se statusem spolkového státu.
Mexiko 1970 se stalo symbolem československého rozvratu a neúspěchu
Schön převzal funkci asistenta trenéra Seppa Herbergera, čímž se stal ve své rodné zemi (nyní už NDR) přímo nežádoucí osobou. Herberger totiž už v roce 1933 vstoupil do nacistické strany NSDAP a byl neustále pokládán za věrného stoupence vůdce Adolfa Hitlera a nositele jeho zrůdných teorií o germánské nadřazené rase.
Socialistická vláda NDR pod dohledem Moskvy se mocně proti fašistické minulosti i vyhraňovala. Trenér Schön, jenž v roce 1964 převzal mužstvo jako hlavní kouč, se stal tímto spojením zrádcem.
Střelec Sparwasser a potrestaný Kreische
Dne 22. června v Hamburku před 62 tisíci diváků došlo k historické události – poprvé (a naposledy) se střetly oba německé týmy na úrovni A výběrů. Hosté díky gólu Jürgena Sparwassera senzačně zvítězili. Pro titul mistrů světa si však došli domácí, když ve finále v Mnichově zdolali vynikající Nizozemsko.
Až později útočník východoněmeckého týmu Hans-Jürgen Kreische zjistil, že byl vyloučen z kádru pro olympijské hry 1976, protože tajná policie Stasi věděla o jeho korespondenci se západoněmeckým politikem Hansem Apelem, což orgány NDR zakázaly.
Kontakt se přitom vůbec netýkal politiky, šlo o neformální sázku: Kreische správně předpověděl, že trofej vyhraje tým pořadatelů. Apel mu poslal trochu whisky, aniž by si byl vědom potíží, které by to způsobilo.
Gól století ukončil 2. světovou válku
Cesta za zavřenými okny
Mistrovství světa nabídlo ještě jednu zvláštnost v ideově rozeklaném světě. Některé zápasy skupiny A s oběma německými výběry hostil Západní Berlín, jenž požíval statusu otevřeného města a ležel uprostřed sovětské okupační zóny. Právě Berlínská zeď spustila tu nejtvrdší železnou oponu.
Aby se účastníci šampionátu dostali ke stadionu, museli letět či jet vlakem přes území NDR, což bylo vždy politicky choulostivé. „Kupé měla stažené rolety přes okénka, nic jsme neviděli,“ vzpomínal na zážitek Stanislav Hlaváček, redaktor slovenského deníku Šport.
Mistrovství světa 1974 – Spolková republika Německo
Účastníci (16): Chile, Itálie, Spolková republika Německo, Německá demokratická republika, Brazílie, Nizozemsko, Skotsko, Švédsko, Uruguay, Argentina, Polsko, Bulharsko, Austrálie, Jugoslávie, Zair, Haiti
Semifinálová skupina A – pořadí: 1. Nizozemsko, 2. Brazílie, 3. Německá demokratická republika, 4. Argentina.
Semifinálová skupina B – pořadí: 1. Spolková republika Německo, 2. Polsko, 3. Švédsko, 4. Jugoslávie.
O 3. místo: Polsko–Brazílie 1:0 (0:0)
Finále: Spolková republika Německo – Nizozemsko 2:1 (2:1)
Prvním mistrovstvím světa ve fotbale byl turnaj v Uruguayi v roce 1930.
Stříbrný šampionát pro Československo. Druhý šampionát se hrál v Itálii v roce 1934, československý tým došel až do finále, ale tam prohrál s domácími Italy.
A třetí šampionát v historii světových MS: Francie a rok 1938. Titul obhájili Italové, ve finále porazili Maďarsko 4:2.
Poprvé po válečné přestávce se světový fotbal ukázal v Brazílii v roce 1950. Vítězem se stala jiná jihoamerická fotbalová velmoc – Uruguay, která ve finále porazila domácí Brazilce 2:1.
Ve Švýcarsku v roce 1954 zvítězilo Německo (tehdy NSR).
Švédsko 1958 a slavné vítězství Pelého a spol. Titul slavila Brazílie.
Ještě jednou Švédsko 1958 – na snímku odpočívají budoucí mistři světa.
Švédsko 1958.
Pojďme do Chile 1962. Pro Čechoslováky druhý ohromný úspěch. Masopust, Pluskal a další z Vytlačilova týmu přivezli stříbro.
Turnaj v Chile (1962) byl nejvýraznějším úspěchem československé kopané v druhé polovině minulého století, pokud za něj nepovažujeme evropský titul z Bělehradu (1976).
A barevný snímek jako vzpomínka na zápas z mistrovství v Chile 1962.
Záběr z finále Brazílie–Československo (Chile 1962).
Záběr z finále Brazílie–Československo (Chile 1962).
Dnes už zesnulá královna Alžběta II. předává titul za vítězství na MS v roce 1966 kapitánovi anglického týmu Bobbymu Moorovi.
V Mexiku (1970) triumfovala Brazílie ještě s Pelém, ve finále zdolala Itálii.
Mistr světa z Mexika 1970, nejlepší fotbalista všech dob Edson Arantes do Nascimento zvaný Pelé.
Pelého radost po finále v Mexiku 1970.
V roce 1974 využili domácí prostředí Němci. Na snímku vpravo kapitán Franz Beckenbauer.
Pamatujete na padající konfety z hledišť stadionů na MS 1978 v Argentině? Opět vítězství domácího týmu.
V roce 1982 si ze Španělska světový titul odváželi Italové.
Fanoušci na MS 1982 ve Španělsku.
Na turnaji hrál i československý výběr s Antonínem Panenkou.
V roce 1986 v Mexiku to byla show Diega Armanda Maradony. Argentinci vyhráli svůj druhý titul.
Střela Tomáše Skuhravého. V Itálii 1990 hrál silný výběr Československa, který ale ve čtvrtfinále vyřadili Němci.
Tady je československý tým, poslední federální účast na MS. Poznáte všechny hráče týmu?
V roce 1994 zavítalo mistrovství poprvé do USA.
Zinédine Zidane a rok 1998. Domácí Francie vítězí.
Poprvé šampionát pořádají dvě země. V roce 2002 se o turnaj podělily Japonsko a Jižní Korea.
Nadšení japonských fanoušků.
Petr Čech a Pavel Nedvěd na MS v roce 2006. Konalo se v Německu, finále Itálie–Francie rozhodly až penalty ve prospěch Italů.
Vuvuzela v rukách fotbalového fanouška na šampionátu v JAR v roce 2010.
Salto na stejném šampionátu (Jihoafrická republika) předvádí Miroslav Klose. Snímek je ze zápasu Německo - Argentina ve čtvrtfinále turnaje.
V roce 2014 se v Brazílii potvrdilo, že fotbal se hraje 2×45 minut a na konci vždycky vítězí Němci.
A rok 2018 a dosud poslední turnaj. Hostilo ho Rusko, které se kvůli agresi vůči Ukrajině zápasů v Kataru účastnit nebude.