Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Odvolací pražský Městský soud dopsal tři rozhodnutí v kauze Dozimetr, na jejichž vypracování se čekalo, aby mohlo začít první projednání obžaloby na Michala Redla a dalších sedm lidí obviněných z rozsáhlé a systematické korupce.
Kvůli tomu, že rozhodnutí nebyla hotova, byl proces odročen na srpen, avšak nyní dva soudci - Jan Šott a Jaroslav Cihlář - zamítli všechny stížnosti, které aktéři podali.
Jedno z rozhodnutí se týká zrušení zajištění bytu v centru Prahy, v němž Redl podle vyšetřovatelů organizoval trestnou činnost a který podle katastru nemovitostí patří firmě Immo Moravan, jejímž je Redl faktickým majitelem.
Jak uvedl soudce Cihlář, hlavním důvodem zrušení je to, že dozorující státní zástupce Adam Borgula v obžalobě nenavrhl jako trest propadnutí tohoto majetku státu.
„Skutečnost, že v obžalobě nedošlo k navržení trestu propadnutí věci (ani ochranného opatření zabrání věci), což byl hlavní důvod, na kterém bylo zajištění předmětné nemovitosti v přípravném řízení vystavěno, byla soudem prvního stupně zcela správně posouzena jako natolik významná, aby podstatným způsobem oslabila důvody omezení dispozičního oprávnění vlastníka pod míru, kterou by bylo ještě možné považovat za přiměřenou,“ vysvětlil Cihlář, proč stížnost Borguly zamítl.
Ve druhém případě pak pražský Městský soud zamítl stížnost dvou obžalovaných - Michala Redla a ještě i někdejšího šéfa právního odboru pražského dopravního podniku Dalibora Kučery. Ti dříve podali námitku podjatosti senátu soudce Jakuba Kriebela, kterému byla kauza Dozimetr přidělena.
Podle odvolacího soudu však není důvod, aby byl Kriebelův senát z projednání případu vyloučen. „Pro vyloučení uvedených členů senátu nebyly naplněny zákonné podmínky, které by takový postup odůvodňovaly, protože pochybnosti objektivního či subjektivního charakteru o jejich nestrannosti nevyvstaly,“ uvedl pražský městský soudce Jaroslav Cihlář.
Poslední třetí rozhodnutí, které se týká navrženého zrušení obžalované firmy Uniprog Solutions, vypracoval soudce Jan Šott.
Podle vyšetřovacího spisu Uniprog Solutions dostala úplatek ve výši 2,5 milionu korun v souvislosti se smlouvou na podporu Dopravního informačního systému. Společnost své zrušení sama navrhla se zdůvodněním, že kvůli obvinění v korupční kauze se její podnikání zkomplikovalo. „V případě vyslovení viny a odsouzení dospějeme ke stejnému výsledku, to je zrušení společnosti,“ uvedl advokát Jiří Matzner, který Uniprog Solutions zastupuje.
Jenže soudce Šott potvrdil, že firma zrušena nebude, protože do doby pravomocného skončení případu to ani zákon neumožňuje.
Kauzou Dozimetr by se tak nyní měl Obvodní soud pro Prahu 9 začít zabývat v týdnu od 11. srpna.
Operace Dozimetr

Hlavní aktéři případu Dozimetr.
Ve středu 15. června 2022 ráno spustili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu rozsáhlou akci. Na desítkách míst v Praze i ve Středočeském kraji zatýkali podezřelé, prohledávali jejich kanceláře a důkazy hledali i v soukromí. Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli němu ministr školství, šéf civilní rozvědky a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí.
- Jak probíhalo zatýkání podezřelých: Razie v Praze | Razie v Říčanech
- Policejní dokumenty: Svět Hlubučkovy party | Jak se dělily peníze
- Profily vyšetřovaných: Michal Redl | Pavel Kos | Petr Hlubuček | Zakaría Nemrah
- Další zjištění: Hlubuček odklonil majetek | Zásah na generálním štábu
- Podcastové série: Gučiho archiv | Smrtící Dozimetr