Hlavní obsah
Online

Hamáček: Konec nouzového stavu usnadní pokutování, hrozí až tři miliony

Foto: Jan Mihaliček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Reklama

8. 4. 6:49
aktualizováno • 8. 4. 21:06

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět:

- Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes v reakci na včerejší vyhazov ministra Blatného řekl, že se premiér Andrej Babiš (ANO) chová ke svým kolegům sprostě, bezohledně a ponižuje je. Babišovo chování podle něj pokrucuje normy jednání ve společnosti a je proto obecně nebezpečné. Více ZDE.

- „Konec nouzového stavu usnadní policistům postihovat lidi za porušení protikoronavirových opatření,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pandemický zákon, o který budou od 12. dubna nařízení opřena, je totiž novější a přesnější. Policisté tak budou moci pokutovat lidi za nedodržování nařízení až do výše tří milionů korun, firmy až do pěti milionů korun. Co se změní od 12. dubna přehledně ZDE.

- Laboratoře ve středu odhalily 7015 nově nakažených. Je to jen o 240 méně než o týden dříve. Reprodukční číslo R mírně vzrostlo z hodnoty 0,67 na 0,73. Pod kritickou hranicí 1 se drží od 8. března. Čísla ke covidu najdete přehledně ZDE.

- Jak se koronavirus šíří ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

- Jaká aktuální omezení nyní platí, čtěte ZDE.

 • Testování ve firmách může pokračovat, potvrdil Nejvyšší správní soud

  Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví, které v březnu odstartovalo testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách. Povinnost podrobit se testování podle soudu vyplývá z pandemického zákona, opatření ministerstva jen upravuje podmínky a rozsah.

 • Do Safari Parku Dvůr Králové budou moci v jeden okamžik až 3 000 lidí

  Do venkovních areálů Safari Parku Dvůr Králové nad Labem bude moci od pondělí přijít v jeden okamžik až kolem 3 000 návštěvníků. Odpovídá to dvacetiprocentní kapacitě areálu, jak pro znovuotevření zoologických zahrad stanovila vláda. „Kapacitu můžeme snadno kontrolovat pomocí elektronického systému vstupného. Ze zkušeností z předchozích let víme, že tak vysoké návštěvnosti v této době nedosahujeme,“ řekl dnes mluvčí zoo Michal Šťastný.

 • Příznaky i tři měsíce po covidu – deprese, trombotické příhody, poruchy spánku

  Chybějící specializovaná péče u onkologických a dalších onemocnění. Pacienti potýkající se s dlouhodobými následky covidu-19. I o tom natáčela Televize Seznam další díl reportážní série Do posledního dechu.

 • Výzkumníci vyvinuli samotest na onemocnění podle poruch chuti

  Výzkumníci Univerzity Pardubice vyvinuli test, který pozná onemocnění podle poruch chuti. Lidé by se jím mohli sami testovat, zda například nejsou nakaženi koronavirem. Ztráta chuti i čichu je vedlejším projevem některých onemocnění včetně covidu-19, uvedla škola. Samovyšetřovací test s chuťovými proužky a s využitím mobilní aplikace by na propukající chorobu poukázal už při začínajících poruchách chuti a při absenci jiných příznaků. „Vztah fungování čichu a chuti je velmi úzký. U pacientů s poruchou čichu dochází i k mírnému zhoršení chuťové funkce. Po prodělání nemoci covid-19 někdo ztratí čich a chuť na pár dní či týdnů, někdo se s problémy může potýkat mnohem déle,“ uvedl Jan Vodička z Fakulty zdravotnických studií.

 • Jak to chodí při očkování

  Očkovací centrum na pražském Vyšehradě v Praze se rozjelo. Zkraje týdne zvládalo 500 lidí denně, ale nedostatek vakcín srazil kapacitu na tři sta. Jak takové očkování probíhá?

 • Stav postižení dosud odvolalo šest středočeských nemocnic, situace se zlepšuje

  Ve středočeských nemocnicích leží 519 lidí s covidem-19, situace se zlepšuje. Před třemi týdny bylo nemocných s koronavirem kolem 860. Stav hromadného postižení dosud odvolalo šest nemocnic v regionu, nadále platí v devíti zařízeních, řekl dnes krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž zdravotnické zařízení kvůli nedostatku zdrojů už neposkytuje zdravotní péči odpovídající běžnému standardu v ČR. Ve středních Čechách ho nejdříve odvolala nemocnice v Berouně. K dnešnímu dni tak učinily také nemocnice v Mladé Boleslavi, Benešově, Nymburce, Hořovicích a ve Slaném. Naopak stále platí v Brandýse nad Labem, Čáslavi, Kladně, Kolíně, Kutné Hoře, Mělníku, Neratovicích, Příbrami a Rakovníku.

 • STEM: Půlka samoživitelů řeší finanční potíže během epidemie šetřením na jídle

  Samoživitelé a samoživitelky řeší v koronavirové krizi finanční potíže nejčastěji šetřením na jídle. Přikročila k němu polovina z nich. Časté jsou i úspory na chodu domácnosti, odkládání placené zdravotní péče, půjčky či prodej majetku. Ukázal to průzkum agentury STEM a Klubu svobodných matek o situaci samoživitelek a samoživitelů během epidemie. V lednu se do něj zapojilo 1 026 lidí. Výsledky dnes na webináři o životě samotných rodičů za covidu-19 představila Jitka Uhrová ze STEM. „Samoživitelky a samoživitelé jsou finančními problémy ohroženi výrazně častěji než běžná populace. Dopady krize mohou být zásadnější a mohou se násobit,“ uvedla Uhrová. Podotkla, že skupina samoživitelů ale není jednotná. Zatímco řada samotných rodičů je na tom výrazně hůř než před epidemií, část větší potíže nezaznamenala.

 • Hamáček: Konec nouzového stavu usnadní policistům postihovat porušení opatření

  Konec nouzového stavu usnadní policistům postihovat lidi za porušení protikoronavirových opatření. Dnes to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pandemický zákon, o který budou od 12. dubna nařízení opřena, je totiž novější a přesnější. „Ten zákon počítá s rovným přístupem. To znamená, že se nebude opakovat to, že podle krizového zákona část těch, kteří opatření porušovali, bylo možné stíhat a postihovat a část nikoliv. V tom pandemickém zákoně už je to vyřešeno,“ uvedl Hamáček. Policisté tak budou moci pokutovat lidi za nedodržování nařízení až do výše tří milionů korun, firmy až do pěti milionů korun. Hamáček dodal, že je nyní důležité představit veřejnosti plán rozvolňování. Musí se také sdělit, jak se bude boj s epidemií řídit po skončení nouzového stavu a velkých plošných opatření. Pracuje na tom ministerstvo zdravotnictví. „Mělo by jasně říci, za jakých podmínek budou platit jaká opatření, aby to bylo předvídatelné,“ uvedl. Například podnikatelé by měli vědět, kdy mohou otevřít provozovny. Podle ministra se nesmí opakovat situace z minulosti, kdy vláda někdy podléhala tlakům a rozvolňovala příliš rychle.

 • Někteří rodiče už předem odmítají samotestování dětí

  Základní školy v Pardubickém kraji dnes převzaly od dobrovolných hasičů testovací antigenní sady. V pondělí zahájí rotační výuku na prvním stupni, žáci budou muset dvakrát týdně absolvovat samotesty na případnou přítomnost nákazy koronavirem. Někteří rodiče dopředu oznamují, že do školy děti nepošlou, nebo odmítají testování a roušky. „Už mám e-maily od několika rodičů, že děti pošlou do školy bez roušky a nepřejí si testování. Děti nevpustíme do školy, máme pokyn od ministerstva zdravotnictví, tím se budeme řídit. Rodiče hledí na svůj zájem, ale už ne na učitele, na ostatní,“ řekl ředitel Základní školy Bratranců Veverkových v Pardubicích Leoš Šebela. Podobnou zkušenost s odpíráním nošení roušek má Základní škola Dr. Peška v Chrudimi. Do školy ale dítě bez ochrany dýchacích cest nesmí, jediná výjimka je, že má zdravotní indikace a má potvrzení od lékaře. „Nezvládáme komunikaci s rodiči. Rodiče mají oporu v právnících, sdružují se na sociálních sítích, ministerstvo na to nereaguje vůbec. Necítíme podporu,“ řekl ředitel Jaroslav Víšek. Obává se, že někteří rodiče podají žaloby.

 • Blatný byl překážkou na cestě k největšímu zdravotnickému byznysu, jaký kdo pamatuje

  Ministr, jenž brání utrácení peněz za vakcíny a léky, musí počítat s odpovídající odezvou od těch, kteří je nabízejí. V tomto případě s propuštěním.

 • Hamáček požádá vládu o peníze na mimořádné odměny pro policii a hasiče

  Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) bude po vládě žádat, aby ze státního rozpočtu uvolnila zhruba 770 milionů korun na mimořádné odměny pro hasiče a policisty za boj s pandemií. Příslušníci bezpečnostních sborů by měli dostat 20 000 korun na osobu, řekl dnes ministr po jednání s odbory. Ministerstvo vnitra také od počátku června začne vyplácet policistům, kteří nemají zajištěno stravování na pracovišti, 39 korun denně na jídlo. „Já jsem přesvědčen že policisté, hasiči, ale i další – celníci, vojáci, kteří byli nasazeni v boji proti pandemii – si zaslouží odměnu, stejně jako jsme odměnili zdravotníky, pracovníky hygienických stanic a sociální pracovníky,“ prohlásil Hamáček. Peníze by podle něj měli dostat ti, kteří byli opravdu nasazeni v terénu, nikoli nadřízení. Odměna by se proto měla týkat jen příslušníků prvních až osmých platových tříd. Odměnit tak chce ministr za svůj resort zhruba 28 000 lidí, bude však jednat s dalšími ministerstvy o odměnách pro celníky či vojáky.

 • O odkladu otevření škol na Děčínsku má rozhodnout ministerstvo zdravotnictví

  Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje dnes navrhne ministerstvu zdravotnictví, aby rozhodlo o tom, že se otevření škol na Děčínsku o týden posune. Dnes to řekla ředitelka hygienické stanice Lenka Šimůnková. Školy ve zbytku země se otevřou v pondělí příští týden. Situace na Děčínsku je ale v kraji dlouhodobě nejhorší, republikově připadá na okres v přepočtu na 100 000 obyvatel téměř nejvíc nakažených. „My to teď budeme předkládat ke schválení na ministerstvo zdravotnictví, tak uvidíme, jestli nám v tom neudělají nějakou změnu,“ řekla Šimůnková. Rozvolnění se kvůli epidemické situaci mělo odložit ještě ve Zlínském kraji, školy i obchody se tam nakonec otevřou. V Ústeckém kraji ve středu přibylo 640 potvrzených nákaz koronavirem, o 49 méně než před týdnem. Jde o nejnižší středeční nárůst od začátku února. Vyplývá to z informací, které ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví.

 • Školy a obchody se ve Zlínském kraji otevřou v pondělí jako ve zbytku země

  Ve Zlínském kraji se od pondělí 12. dubna otevřou školy a část obchodů a služeb jako v ostatních částech země. Dnes to řekl hejtman Radim Holiš (ANO). Nemocnice v kraji jsou podle něj stále zaplněné a epidemie koronaviru ještě neklesá. Situace v kraji však není podle hygieniků alarmující. Prioritou bylo podle hejtmanství vrátit děti do škol, podle hejtmana by také nemělo smysl nechat zavřené obchody a služby, kdyby se otevřely v okolních krajích. „Virus jsme neporazili, stále tady je, náš boj se jen mění v jiný způsob, ale bohužel jsme ještě nevyhráli. Ovlivní to hodně chování lidí,“ uvedl hejtman. Zástupce krajské hygienické stanice dnes také uvedl, že se ve spolupráci s policií zpřísní kontroly opatření.

 • Kulveit: Pomáhat vládě, která je třeba i špatná, je nutné a profesně etické

  „V českém kontextu by mnoha lidem pomohlo si uvědomit, že i když už řada lidí má vlády Andreje Babiše plné zuby, s trochou odstupu je to tak, že teď prostě jde o legitimní reprezentaci českého státu. Eticky otázka, zda se z odborného pohledu s takovou vládou bavit o řešení pandemie, v podstatě spíš neexistuje, podobně jako se lékaři v nemocnicích nerozhodují, komu pomáhat tak, že by hodnotili morálku či politickou orientaci pacientů,“ píše na sociální síti vědec Jan Kulveit, který se na Oxfordské univerzitě zabývá modelováním pandemií a globálními riziky a který se stal před pár týdny členem skupiny odborníků MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace), jež nabízí rady české vládě, jak postupovat při dalším zvládání epidemie koronaviru.

  Reaguje tak na hlasy mnoha lidí, kteří se diví, proč odborníci s vládou, jejíž premiér se k nim chová hrubě a bezohledně, vůbec spolupracují. „Málokdo se tomu diví u Lékařů bez hranic. Stačí podobný pohled rozšířit – myslíte si, že by epidemiologové nebo epidemičtí modeláři měli politicky prověřovat vlády zemí, kterým radí? Myslíte, že když jsme radili třeba v Pákistánu a několika afrických zemích, provedli jsme zevrubný audit tamní demokracie? Samozřejmě že ne. Je to prostě tak, že se relevantním orgánům různých států radí a pomáhá.“

  Předevčírem jsem popisoval, že česká cesta se nejvíc blíží “udržování ničivé rovnováhy mezi škodami způsobenými virem a...

  Posted by Jan Kulveit on Thursday, April 8, 2021
 • Průzkum: Za pandemie výrazně přibylo lidí, kteří pijí alkohol doma o samotě

  V době koronavirové pandemie spojené s omezením kontaktů, společenských akcí i zavřením restaurací lidé pijí alkohol hlavně doma ve společnosti partnera, člena rodiny nebo se spolubydlícím. Dříve bylo nejčastějším důvodem setkání s přáteli a blízkými. Zdvojnásobil se také podíl těch, kteří pijí doma sami. Vyplývá to z výzkumu společnosti Nielsen Admosphere. Před vypuknutím pandemie pili dotázaní nejčastěji při posezeních s přáteli a blízkými (58 procent) nebo na oslavách či během svátků (54 procent). V současnosti je nejčastější pití doma ve společnosti členů vlastní domácnosti – tuto možnost uvedlo 57 procent respondentů, což je o 17 procentních bodů víc než před vypuknutím epidemie. Druhé místo patří oslavám a svátkům, tedy stejně jako před uzávěrou země – nyní to jako příležitost ke konzumaci alkoholu uvádí 45 procent oslovených, dříve 54 procent. Pití při posezení s kamarády a blízkými se nyní nevzdalo 34 procent respondentů, ve větší míře podle autorů průzkumu jde o mladší ročníky. K pití doma o samotě se nyní uchylují dvě pětiny lidí, zatímco před pandemií to byla pětina. Tato tendence byla dříve a je i nyní typičtější pro muže a rovněž stoupá spolu s věkem respondentů. K pití o samotě se zároveň výrazně více uchylují silní konzumenti alkoholu, tedy ti, kteří pijí víckrát za týden.

 • Politologové: Babiš musel ministra vyměnit, chtěl-li udržet neformální pakt se Zemanem

  Premiér Andrej Babiš (ANO) musel vyměnit ministra zdravotnictví, pokud chtěl dál udržet neformální pakt s prezidentem Milošem Zemanem. Myslí si to politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se teprve v budoucnu uvidí, zda má konec Jana Blatného (za ANO) souvislost s ruskou vakcínou Sputnik V. „Pokud chtěl pan premiér udržet svůj neformální pakt s prezidentem, tak mu nic jiného nezbývalo. Pro budoucí jmenování premiérem po volbách 2021 musel podobný krok zkrátka udělat,“ uvedl dnes Kopeček. V Česku se na podzim uskuteční sněmovní volby. Podle Mlejnka byl Blatný obětován, aby se zkrátka „něco udělalo“, i když není přímo jeho vinou, že boj s pandemií není příliš úspěšný a vakcinace je pomalá. Bývalý ministr nebyl podle politologa ani moc oblíben kvůli protiepidemickému systému PES, byť jej lze vnímat jako dobře míněnou snahu vnést do boje s koronavirem nějaký řád. „A v politice mu chyběly zkušenosti, včetně mediálního vystupování. Jestli má jeho konec souvislost i s vakcínou Sputnik V, uvidíme v budoucnu,“ dodal Mlejnek.

 • Pietní místo za zemřelé s covidem na Staroměstském náměstí zatím zůstane

  Pietní místo za zemřelé s nemocí covid-19 na pražském Staroměstském náměstí zatím zůstane. Starat se o něj budou skauti. Vedení města zanechání místa zdůvodnilo potřebou lidí mít kde projevit smutek. Příznivci iniciativy Milion chvilek pro demokracii nakreslili na dlažební kostky 25 000 křížů za mrtvé s covidem-19. Lidé tam následně začali nosit květiny a svíčky. Náměstí se pro lidi stalo podle vedení Prahy místem pro zastavení, ohlédnutí a zhmotnění smutku. „Víme, že takové místo naše společnost velmi potřebuje. Málokdy se něco tak dotýká doslova všech. Rádi bychom proto umožnili, aby si lidé i nadále mohli památku zesnulých v důsledku pandemie covidu-19 připomínat,“ uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Dobrovolníci z řad skautů s pomocí města proto ve středu uklidili uvadlé květy a vyhořelé svíčky. Zbylé květiny, svíčky a další předměty přenesli skauti na jedno místo, kam lidé mohou i nadále přicházet.

  Foto: Milion chvilek
  Foto: Milion chvilek
  Foto: Milion chvilek
  Foto: Milion chvilek
  Foto: Milion chvilek
  Foto: Milion chvilek
 • Sprosté a neslušné, říká Vystrčil ke konci Blatného

  „Co se týká té neslušnosti a sprostého chování, řeknu, jak to cítím já: Považuji za sprosté a neslušné, pokud někoho mám jako svého kolegu, se kterým bych měl spolupracovat na tom, abychom co nejrychleji a nejefektivněji zvládli koronavirovou pandemii, když v rámci spolupráce nespolupracuji, píšu vytýkací dopisy a následně se ten můj kolega, byť je podřízeným, dozví, že bude odvolán, z médií, od někoho jiného,“ zlobí se šéf Senátu. „Považuji za naprostý úpadek lidský a manažerský, pokud svého podřízeného, který je ale zároveň vrcholně odpovědný za to, jak zvládneme pandemii, nejsem schopen osobně informovat o tom, že s jeho službou nepočítám, a poté se to dozví od ostatních. Těch odchodů bylo více a všechny probíhají tímto způsobem. Místo aby došlo k výměně názorů, dochází k výměně způsobem, který považuji za vrcholně neslušný.“

 • Ježíš Kristus porazil smrt, poražme lež a nectnost, apeluje Vystrčil

  „Často to vypadá, že takový soupeř se nedá porazit,“ míní Vystrčil. „Nesmíme propadnout dojmu, že jsou neporazitelní, my se nesmíme vzdát. Když přestaneme dodržovat léty prověřené demokratické principy, povede to jedině k chaosu a úpadku. A to přece nikdo z nás nechce. Tak všechny prosím, máme po Velikonocích, Ježíš Kristus porazil smrt, tak prosím, zkusme my porazit tu lež, nenávist, nectnost a udělejme to všichni sami za sebe, a až to bude možné, tak společně.“

Sdílejte článek

Další články