Hlavní obsah

Co na to příští český premiér? Předvolební projekt Seznam Zpráv

Foto: Seznam Zprávy

Seznam Zprávy spustily předvolební projekt.

Reklama

19. 3. 15:24

V příštích měsících můžete na webu Seznam Zpráv pravidelně sledovat odpovědi českých politických lídrů na otázky, které vás zajímají.

Článek

Seznam Zprávy spustily předvolební projekt s názvem „Otázka pro příštího premiéra“. Pravidelně oslovujeme několik lídrů s aktuální otázkou, která nám v daný čas připadá jako ta nejdůležitější. Nebo jako ta, na kterou nám chybí jasné odpovědi.

Zajímá nás, co si myslí šéfové vládních stran i lídři z opozice. Cílem projektu je postupně vytvořit databázi názorů předních politiků na témata, jež v předvolební době hýbala veřejným prostorem.

Pravidelně se obracíme na tři předsedy stran, kterým průzkumy stabilně přisuzují šanci obsadit premiérské křeslo – na předsedu ANO Andreje Babiše, lídra koalice Pirátů a Starostů Ivana Bartoše a šéfa koalice Spolu Petra Fialu. Součástí ale jsou i „divoké karty“, kdy k danému dotazu oslovíme ještě další lídry podle našeho výběru.

Otázka č. 9: Co dělat, když Zeman nejmenuje vítěze voleb?

(10. července): Jak byste postupoval, pokud by prezident po volbách nepověřil sestavením vlády vítěze voleb?

Prezident Miloš Zeman zopakoval, že jako vítěze voleb neuzná koalici složenou z více stran. Sestavením vlády by pověřil lídra strany, která by získala nejvíc hlasů samostatně.

Odpovídali: Ivan Bartoš, Petr Fiala, Vojtěch Filip a Tomio Okamura. Andrej Babiš na otázku neodpověděl.

Otázka č. 8: Mají se očkovat děti?

(12. června): Jste pro očkování dětí? Nebo to podle vás nebude potřeba a proočkovanost by se měla zajistit primárně mezi dospělými?

V létě by se mělo otevřít očkování pro děti od 12 let. Odborníci ho doporučují, rodiče se obávají a stěžují si na nedostatek informací.

Odpovídali: Ivan Bartoš, Petr Fiala, Robert Šlachta. Andrej Babiš a Vojtěch Filip na otázku neodpověděli.

Otázka č. 7: Jak nalákat mladé na očkování?

(29. května): Jak byste z pozice premiéra motivoval mladé lidi, aby se nechali očkovat?

Vláda otevírá očkování pro stále mladší a mladší ročníky. Mladí lidé se ale do očkování tolik nehrnou.

Odpovídali: Ivan Bartoš, Petr Fiala, Jan Hamáček a Michal Berg s Magdalenou Davis. Andrej Babiš na dotaz neodpověděl.

Otázka č. 6: Kdo má vést BIS?

(15. května): Podpořil byste jako premiér, aby ve funkci šéfa BIS pokračoval Michal Koudelka? Vidíte případně nějakého jiného kandidáta?

Šéfovi BIS končí v létě pětiletý mandát. Prezident Miloš Zeman si jeho pokračování nepřeje, Andrej Babiš váhá.

Odpovídali: Ivan Bartoš, Petr Fiala, Vojtěch Filip a Tomio Okamura. Andrej Babiš na dotaz neodpověděl.

Otázka č. 5: Má Miloš Zeman skončit?

(1. května): V nedávném průzkumu dali lidé prezidentovi známku 3,8, jakou známku byste mu dal vy? V čem je prezidentův největší přínos v dnešní neklidné době? Měl by zůstat prezidentem do konce mandátu, nebo by měl odejít? Případně za jakých okolnosti byste podpořil ústavní žalobu?

Miloš Zeman se propadá v hodnocení občanů. Po jeho vystoupení ke kauze Vrbětice promýšlí část senátorů možnost podat na něj ústavní žalobu.

Odpovídali: Ivan Bartoš, Petr Fiala, Jan Hamáček a Robert Šlachta. Andrej Babiš na dotaz neodpověděl.

Otázka č. 4: Koupili byste Sputnik V?

(18. dubna): Využil byste nabídku Ruska na odkup několika stovek tisíc vakcín Sputniku? I třeba jen jako zásobu pro případ, že ji schválí EMA?

Česko má nabídku na odkup několika set tisíc ruské vakcíny Sputnik V. Bez evropského razítka ji nikdo použít nechce, není ale jasné, zda by se neměla nakoupit do zásoby pro chvíli, kdy schválení získá.

Odpovídali: Ivan Bartoš, Petr Fiala, Andrej Babiš a spolupředsedové Zelených Michal Berg a Magdalena Davis.

Otázka č. 3: Výměna vlády

(17. dubna): Vláda vypovězením tolerance ze strany KSČM přišla o většinu ve Sněmovně, do voleb zbývá šest měsíců a jsme stále uprostřed pandemické krize. Kdo je podle vás ideálním předsedou vlády pro toto složité období? Andrej Babiš, nebo někdo jiný? Kdo konkrétně a budete usilovat o výměnu?

Ještě nikdy se současná vláda Andreje Babiše nepřiblížila tak blízko svému konci – komunisté vypověděli toleranční patent a část opozice hodlá vyslovit vládě nedůvěru.

Odpovídali: Ivan Bartoš, Petr Fiala, Andrej Babiš, Tomio Okamura a Vojtěch Filip.

Otázka č. 2: My a Rusové

(2. dubna): Považujete Rusko za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku a proč?

Zatímco ruská vojska brousí kolem hranic s Ukrajinou a atmosféra na Východě houstne, v Česku se rozpoutala politická bitva o to, jestli přizvat Rusy do tendru na stavbu reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany.

Odpovídali: Ivan Bartoš, Petr Fiala, Jan Hamáček a Robert Šlachta. Andrej Babiš odpovědět odmítl.

Otázka č. 1: Jak otevřít Česko

(19. března): V neděli uplynou tři týdny, na které byl původně vyhlášen současný „lockdown“. Jaká opatření byste jako premiér od pondělí uvolnil, nebo naopak zpřísnil?

Třítýdenní lockdown vyhlášený na začátku března nakonec trval pod vedením Andreje Babiše déle než tři týdny. Jak by to ale v Česku vypadalo, kdyby vládl někdo jiný?

Odpovídali: Ivan Bartoš, Petr Fiala, Jan Hamáček a Tomio Okamura. Andrej Babiš odpovědět odmítl.

Seznam Zprávy sestavily vlastní volební model. Unikátní přehled, jak si před volbami vedou politické strany, najdete zde:

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované