Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Je to další ukázka toho, jak končící hradní kancléř Vratislav Mynář využíval svého exkluzivního postavení: podle kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu v Lánské oboře „úřadoval“ s puškou, a to v rozporu s tehdejšími interními pravidly.
„Bezpoplatkové lovy nebyly uskutečněny na základě pozvání prezidenta republiky ani kancléře, ale uskutečnily se na základě pozvánek ředitele Lesní správy Lány,“ stojí v dosud neveřejném nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se podařilo Seznam Zprávám získat.
Totiž: ve zřizovací listině lánské správy účinné v kontrolovaném období stálo: „Předmětem hlavní činnosti Lesní správy Lány je zabezpečování služeb spojených s provozováním myslivosti, rybolovu a rekreaci pro prezidenta republiky a jeho hosty, případně ostatní ústavní činitele.“
Jenže kontroloři NKÚ při hloubkové prověrce hospodaření prezidentské kanceláře a podřízených organizací narazili na rozpor: na takzvané bezpoplatkové lovy zval nejen prezident, ale i ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, jenž už dvakrát stál před soudem kvůli manipulacím s veřejnými zakázkami.
Koho zval? V kontrolovaném období – mezi říjnem 2019 a říjnem 2021 – jsou v tabulce jen dvě jména. Jedno patří zaměstnanci Lánské obory, který pozvánku na lov dostal „při příležitosti jeho odchodu do důchodu“. Druhé jméno patří Balákovu nadřízenému – hradnímu kancléři. Vratislav Mynář podle lánských záznamů ulovil 2 jeleny evropské, 4 siky japonské, 2 daňky skvrnité, 2 muflony a 1 srnce.
„Účast na bezpoplatkových lovech je umožněna pouze prezidentu republiky, jeho hostům, případně ostatním ústavním činitelům,“ upozornili národní kontroloři poté, co si prostudovali vnitřní předpisy lánského správy.
Tabulková cena Mynářových lovů podle auditní zprávy přesáhla čtvrt milionu korun. „Hodnota lovu zahrnuje zpravidla hodnotu druhu zvěře, cenu loveckého doprovodu, organizační poplatek a cenu za preparaci trofejí,“ upřesnili kontroloři.
Mynář a spol.: Vše v souladu
Lovil Mynář v lánské oboře s vědomím prezidenta Miloše Zemana? Proč Balák zval zrovna svého nadřízeného? To není snadné zjistit.
Kancléř Mynář nechal konkrétní otázky Seznam Zpráv bez odpovědi, jeho mluvčí Vít Novák se omezil pouze na jedno souvětí. „V tuto chvíli mohu sdělit pouze to, že lov i povinný odstřel v oborách honebního hospodářství Lesní správy Lány se odehrává striktně podle zákona o myslivosti a právních předpisů, upravujících nakládání s majetkem státu, což potvrdily i veškeré kontrolní mechanismy vnější i vnitřní,“ tvrdí Novák, i když nález NKÚ vyznívá opačně.
Pozici mrtvého brouka zaujala i lánská lesní správa s novým šéfem, který na konci loňského roku nahradil Baláka. „S ohledem na dotazy souvisejícími se zatím nezveřejněnou závěrečnou zprávou z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu nebudeme věc do zveřejnění komentovat,“ zareagoval současný ředitel lánského hospodářství Pavel Rus. I on tak nechal další, konkrétní otázky bez odpovědi.
Sdílnější není ani samotný Miloš Balák, který svého někdejšího šéfa na lov zadarmo zval. Odkázal na „kompetentní osoby prezidentské kanceláře a lesní správy“.
„Pouze si vás dovolím informovat, že veškeré moje kroky byly v souladu s platnou legislativou, zejména pak zákonem o myslivosti a zřizovací listinou Lesní správy Lány,“ dodal pouze v písemném prohlášení Balák.
Kdo je Miloš Balák?
- Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář dosadil Miloše Baláka v roce 2014 do křesla šéfa Lesní správy Lány bez výběrového řízení.
- Balák ze své pozice šéfa správy manipuloval veřejné zakázky, což konstatoval soud hned dvakrát (v jednom případě zatím nepravomocně).
- V prvním případě mu však prezident Miloš Zeman bez dalších konzultací s Ministerstvem spravedlnosti, jen na základě ústní žádosti, udělil milost.
- Mynář se svého podřízeného po celou dobu policejního vyšetřování zastával a navíc navzdory vzneseným obviněním Baláka finančně odměňoval.
- Seznam Zprávy už dříve zjistily, že stíhaný ředitel Lesní správy Lány byl za svou činnost honorován lépe než poslanci či soudci. Za devět let mu Hrad vyplatil 10,8 milionu korun hrubého, v průměru si tak lesní správce přišel na 100 tisíc hrubého měsíčně.
Kancléři: Zval vždy prezident
Jenže nejde jen o aktuálně platné normy. Mynář s Balákem zjevně nabourali dřívější zavedené pořádky, kdy se „poukázky“ na odstřel trofejní zvěře v někdejším loveckém revíru českých králů vydávaly jen ojediněle a ještě významným osobnostem. Navíc pozvánky podepisoval prezident republiky, nikoliv šéf lesní správy.
„Byly to v podstatě protokolární věci. Myslím, že slovenský prezident Ivan Gašparovič nebo jeden z amerických velvyslanců tam něco střelili,“ zavzpomínal pro Seznam Zprávy Jiří Weigl, kancléř Václava Klause.
Vedoucí kanceláře prezidenta Václava Havla Ivo Mathé si po dvaceti letech po odchodu z funkce přesně nevybavuje, zda v některých případech dostali možnost zastřílet si v oboře jednotlivci. „Je to možné, ale určitě to bylo ojediněle a na povolení prezidenta,“ konstatoval Mathé.
A popřel, že by on jako kancléř, nebo dokonce tehdejší ředitel lesní správy zvali do Lán známé, aby si zadarmo zastříleli. „Stoprocentně to nebylo,“ dodal kancléř Václava Havla.
Obrazem: Trofeje, jimiž se chlubil Vratislav Mynář v Osvětimanech
Důkazy, které shořely
Soupiska zvěře ulovené kancléřem má podle všeho mnohem více položek. Z pátrání Seznam Zpráv totiž plyne, že Vratislav Mynář trofeje z lánské obory dobýval i před lety, které kontroloval NKÚ.
Usvědčil se z toho sám. Zhruba desítku vypreparovaných hlav mrtvých zvířat rozvěsil ve svém srubu u sjezdovky v Osvětimanech. Návštěvníky tam vítaly hlavy divokých prasat, daňků, muflonů či jelenů s impozantním parožím.
Trofeje v několika případech měly i popisky, aby nebylo pochyb. „Lánská obora“ nebo „Lány 2018“, stálo na nich.
Reportéři interiér stavby fotograficky zdokumentovali mimoděk 14. července 2021. Dnes už ale k vidění není, protože loni Mynářův srub za dodnes nevyjasněných okolností vyhořel. A za své tak vzaly i trofeje.
Kancléř a vlekař v jedné osobě srub na letošní sezonu nahradil stanem, který si stejně jako trofeje nechal dovézt z Hradu. Přístřešek přitom vrátil krátce potom, co se na jeho původ ptali reportéři. A začal tvrdit, že šlo o placený pronájem.
Hospodaření hradní kanceláře v éře Vratislava Mynáře začala prověřovat Národní centrála proti organizovanému zločinu. Impulsem byl zmiňovaný nález NKÚ. Ale nejen to. V úterý mluvčí policejního prezidia potvrdil, že své pátrání rozšiřují i o případy, na něž upozornily v minulých dnech Seznam Zprávy. Vedle pochybného pronájmu stanu se chtějí zabývat i tím, za jakých okolností Mynář využíval hradní dopravu.
Naše inventura Hradu:
Mynářova říše
Případ borovice: Náklaďák najezdil do Osvětiman 1819 kilometrů
Případ odměny: Odsouzenému správci z Lán šlo 10,8 milionu
Případ Katar: „Otevřel si to Vráťa a řeší peníze“
Případ prezidentských darů:
Zemanovy milosti
Případ Metrostav: Stavební kolos chce milost za korupci
Případ Mynář: Hrad utajnil dopis, který měl zajistit beztrestnost
Případ Nečasová: Milost pro J. N. je pošlapáním spravedlnosti
Případ podvodník: Podvedl dědice o 35 milionů, teď chce ven
Případ Balák: Další milost Balákovi? Ukázalo se, že už se to nestihne
Reakce Hradu: Kdo chce milost od Zemana? Nepočítáme to
Balákovy Lány
Případ film: Hrad dá půl milionu. Dostane je známá bývalého šéfa
Případ kámen: Mynářův lesní spustil plán na těžbu v oboře
Konec případu kámen: Plán lesního Baláka zatrhl nový šéf
Případ lovy zvěře: Mynář ve velkém lovil v lánské oboře
Na kolik lovy přišly stát: Účet za Mynářovy lovy zdarma: 3 664 820 korun