Hlavní obsah

Evropa vyhrává plynovou válku. Zásobníky se plní a cena klesá

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Teplý podzim zatím pomáhá Evropě v energetické válce, kterou proti ní vede Rusko. Cena plynu na energetické burze spadla na úroveň z června letošního roku.

Článek

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dál snižuje. Cena klíčového termínového kontraktu dopoledne sestoupila až na 115 eur (zhruba 2 800 Kč) za megawatthodinu (MWh), nejníže od poloviny června. Plyn zlevňuje už pátý den za sebou, přispívá k tomu teplé počasí, vysoká úroveň zásob a dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).

Krátce před polednem vykazovala cena termínového kontraktu s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pokles o téměř osm procent zhruba na 118 eur za MWh. Zůstává však výrazně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Výrazný pokles hlásí také pražská burza PXE, kde se na spotovém trhu megawatthodina energie z plynu prodává už pod 70 eur.

Prognózy společnosti Refinitiv Eikon předpokládají, že tento a příští týden se teploty v Evropě budou pohybovat nad normálem, což dál sníží poptávku po vytápění.

„Slabá poptávka a dostatečné dodávky nadále vyvíjejí silný tlak na pokles cen. Nové předpovědi počasí signalizující vyšší teploty přinášejí dodatečný tlak na pokles,“ uvedli analytici společnosti Engie EnergyScan.

Kromě počasí se zemím v EU podařilo naplnit i zásobníky. Průměrně mají podle údajů AGSI Evropané v zásobnících více než 92 procent jejich kapacity, což by mělo na přečkání letošní sezony stačit.

Obavy z nedostatku plynu totiž zmírňují také pokračující námořní dodávky LNG do Evropy. Desítky lodí s LNG nicméně čekají u pobřeží Španělska a dalších evropských zemí, protože si nedokážou zajistit místo pro vykládku. Zařízení, která toto palivo přeměňují zpět na plyn, jsou už totiž plná.

Ale práce na nových terminálech postupují na poměry v oboru bleskovým tempem – nové plovoucí zařízení na zplyňování LNG by mělo vzniknout v Itálii, další vznikají v Německu. Přitom u sousedů spoléhali do dodávky ruského plynu potrubím a na pobřeží neměli ani jeden LNG terminál. První by měl začít fungovat v prosinci letošního roku.

SPECIÁL: Jak zvládnout krizi

Vše na jednom místě: Máme pro vás kalkulačky, přehledné návody, energetickou poradnu, přehled všech dotací a odpovědi na další otázky, které vám pomohou snížit dopady zdražování.

„Ceny plynu pokračují v poklesu po celém kontinentě, protože vysoká úroveň zásob a nadbytek LNG převažuje nad případným růstem poptávky v Číně,“ uvedli analytici ze společnosti Alfa Energy. Čínská vláda podle agentury Bloomberg nařídila státním dovozcům plynu, aby přestali prodávat LNG dál do Asie a do Evropy. Čína si tak chce zajistit dostatek plynu na zimní sezonu.

Ceny plynu v Evropě letos tlačí vzhůru zejména omezování dodávek z Ruska. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

„Pokles (ruských dodávek plynu do Evropy) už trh téměř zcela absorboval, což je pro Evropu na začátku zimy příznivým znamením,“ uvedli analytici společnosti Marex Research. „Předpokládáme, že příliv LNG zůstane po celou zimu stabilní,“ dodali.

Doporučované