Hlavní obsah

Přehledně: Na jakou pomoc mají podnikatelé kvůli koronaviru nárok

Foto: pixabay.com

Ilustrační fotografie.

Reklama

9. 10. 12:31

Kvůli mimořádným opatřením hlásí tisíce podnikatelů finanční problémy. Většina vládních programů na jejich podporu zjara je už vyčerpána. Na které mohou živnostníci ještě dosáhnout a jaká podpora se připravuje?

Článek

Antivirus

Stále běží program Antivirus, konkrétně formy A a B. Antivirus typu C skončil s posledním srpnovým dnem.

Program podpory zaměstnanosti Antivirus má pomoci firmám se mzdami jejich zaměstnanců, pokud přišly o část příjmů kvůli koronaviru.

První jmenovaný se vztahuje na podniky, u kterých došlo k omezení provozu na základě opatření vlády a nařízení karantény hygieniky. Antivirus třídy B slouží firmám, kterým vznikly překážky na straně zaměstnavatele kvůli hospodářským potížím souvisejícím s důsledky šíření koronaviru.

Ošetřovné

Vláda schválila také formu ošetřovného pro školní rok 2020/2021. Návrh počítá s prodloužením ošetřovného z devíti dnů (nebo šestnácti při osamělosti rodiče) na celou dobu protiepidemických opatření. Školy nebudou muset potvrzovat, že skutečně došlo k jejich uzavření tak, jako se to v některých případech dělo na jaře.

Nárok na ošetřovné budou mít v době mimořádných opatření i lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Podmínkou však je, že za ně stát musí dostávat sociální pojištění.

Novela se týká nejen rodičů dětí, které musely zůstat doma kvůli uzavření školy, ale také těch, kteří jsou se svými potomky v nařízené karanténě.

COVID III

Nadále funguje COVID III, který je určen pro velké podnikatele.

Program má za cíl podpořit prostřednictvím ručení za provozní bankovní úvěry podnikatelů do 500 zaměstnanců. Českomoravská záruční a rozvojová banka poskytuje podporu formou portfoliové záruky spolupracujícím bankám.

Jakou záruku ČMZRB nabízí?

- Až do výše 90 % jistiny zaručovaného úvěru u podniků do 250 zaměstnanců.

- Až do výše 80 % jistiny zaručovaného úvěru u podniků od 250 do 500 zaměstnanců.

- Maximální výše zaručovaného úvěru nesmí přesáhnout 50 milionů Kč.

- Doba ručení je maximálně tři roky.

Program COVID III by měl zatím fungovat do konce roku.

COVID - Ubytování

Do konce října mohou podnikatelé žádat o dotaci COVID - Ubytování. Stát může přispět hromadným ubytovacím zařízením částkou 100 až 330 Kč na pokoj za noc. Období, během kterého ministerstvo pro místní rozvoj podporu vyplácí, bylo stanoveno mezi 14. březnem a 24. květnem tohoto roku.

O nových kompenzacích pro hotely a ubytovací zařízení vládní představitelé nejednají.

Co se chystá

Na konci září vláda schválila podobu kurzarbeitu, který by měl plynule nahradit program Antivirus. Návrh prošel ve Sněmovně do druhého čtení, jeho podobu ale silně kritizuje Svaz průmyslu a dopravy. Premiér Andrej Babiš ho navíc označil za nepovedený, a není tak jisté, jestli bude skutečně fungovat už od listopadu a v jaké formě.

Ministerstva průmyslu a kultury pak pracují na novém programu COVID - Kultura.

Program by měl myslet nejen na jednotlivé firmy v oboru, ale také na živnostníky v kulturní oblasti. Návrh počítá s příspěvkem ve výši až 60 tisíc korun.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené