Článek
Devětapadesátý ročník karlovarského filmového festivalu, který začíná tento pátek, přivítá americké herce Michaela Douglase a Dakotu Johnson, Švéda Stellana Skarsgårda nebo lucemburskou hvězdu Vicky Krieps. Také se rozloučí se svým dlouholetým prezidentem Jiřím Bartoškou. Co ale nabídne v kinosálech?
První český vietnamský film, intimní záznam rozpadající se rodiny na pozadí islandské krajiny nebo čerstvého vítěze z Cannes. Do následujícího výčtu jsme zařadili i poetické svědectví o dospívání nebo snímek ukrajinského režiséra Sergeje Loznici o stalinských čistkách.
Sbormistr
(Česko, Slovensko / 2025 / Hlavní soutěž)
Byla to kauza, která otřásla Českem. Vedoucímu dětského sboru Bambini di Praga soud v roce 2009 uložil pět a půl roku vězení za zneužívání nezletilých dívek, přesto na některé lidi působila postava Bohumila Kulínského nejednoznačně. Nejspíš za to mohl kult osobnosti i mezinárodní úspěchy elitního tělesa.
Ondřej Provazník, režisér s dokumentaristickými a novinářskými kořeny, se rozhodl příběh Bambini di Praga zobrazit přesně tak komplikovaně, jak ve své době působil. Do hlavních rolí hraného filmu Sbormistr obsadil zkušeného Slováka Juraje Loje, osmnáctiletou Mayu Kintera a debutantku Kateřinu Falbrovou, o hudbu se postarali talentovaní Aid Kid a Jonatán Pastirčák. Výsledkem je jeden z nejočekávanějších snímků letošních Varů, který navíc organizátoři nasadili do hlavní soutěže. Hned příští čtvrtek zamíří do kin po celé republice.

Trailer z filmu Sbormistr.Video: CinemArt
Karavan
(Česko, Slovensko, Itálie / 2025 / Zvláštní uvedení)
Po více než třiceti letech se český celovečerní film dostal do soutěže festivalu ve francouzském Cannes. Vybrán byl do sekce Un certain regard, v níž se v minulosti objevily například snímky Yorgose Lanthimose. Road movie Karavan sleduje příběh Ani Geislerové jako matky dvanáctiletého Davida, který trpí Downovým syndromem a autismem.
Společně putují prosluněnou, ale také odpadky zanešenou Itálií a nasávají zážitky. Pro Davida jde o zkoušku dospělosti, zažívá první přátelství i odluky. Pro jeho matku výlet symbolizuje cestu ke svobodě. Od Davida se přitom učí znovu oživovat svoje smysly. Karavan je ostatně senzoricky intenzivní film. Člověk má pocit, že slyší každý dotek na kůži, cvrkot cikád.
Režisérka Zuzana Kirchnerová se ve svém celovečerním debutu inspirovala vlastními zkušenostmi, sama je matkou podobně postiženého syna. Milník pro českou kinematografii vůbec nemusel vzniknout, cestu mu komplikovaly neuznané granty či náročná mateřská péče. Teď se můžeme podívat, jak vypadá film, který zaujal i porotce v Cannes.
Jaké budou Vary bez Jiřího Bartošky
Letošní ročník karlovarského filmového festivalu bude první bez prezidenta Jiřího Bartošky. „Neměla by to být tryzna, ale oslava,“ shodli se na začátku června šéfové organizačního týmu Kryštof Mucha a Karel Och v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
„Všednodenní chod festivalu z hlediska profesního zásadních změn nedozná. Samozřejmě v osobní sféře to máme všichni podobně. Zvykáme si na fyzickou nepřítomnost někoho, kdo byl určující figurou,“ řekl Och.
Jiřího Bartošku uctí Vary zahajovacím filmem Musíme to zarámovat!, záznamem rozhovoru s festivalovým prezidentem z července 2021 od režisérů Milana Kuchynky a Jakuba Juráska. V pořadí 59. ročník akce nabídne také romantickou komedii Teorie tygra či výstavu nazvanou Jiří Bartoška – KVIFF President.
Krátce před zahájením Kryštof Mucha Seznam Zprávám předestřel plány na příští roky. Festival, který letos dosáhl na rekordní rozpočet 250 milionů korun, organizátoři nemají v plánu dále rozšiřovat, spíše se zaměří na sekci Industry a podporu domácí tvorby.
Letní škola, 2001
(Česká republika, Slovenská republika / 2025 / Zvláštní uvedení)
Už když režisér Dužan Duong v roce 2017 představil krátkometrážní snímek Bo Hai, vzbudil pozornost. Mělo to ale háček. Jeho záznam života v sídlištní večerce působil tak autenticky, až ho všichni chápali jako dokument. Možná to bylo tím, že Duong do filmu obsadil svou rodinu. A možná tím, jak hladová byla česká společnost po svědectví z vietnamské komunity.
Teď Duong přichází s celovečerním hraným debutem a zároveň prvním českým „viet-filmem“. Podobně jako v Bo Hai i tady tvůrci vycházejí ze svých autentických prožitků. Příběh Letní školy, 2001 se odehrává relativně nedaleko karlovarského festivalu, v chebské tržnici Dragoun.

První český viet-film, tak uvádí Letní školu, 2001 tvůrčí tým kolem režiséra Dužana Duonga.
Raději zešílet v divočině
(Česká republika, Slovenská republika / 2025 / Hlavní soutěž)
Kniha Aleše Palána o šumavských samotářích, kteří se rozhodli opustit civilizaci, před lety pobláznila Česko. Desítkám tisíc čtenářů ukázala, jak vypadá život novodobých poustevníků řešících místo běžných starostí, kde seženou dřevo na zimu nebo jestli se mezi stromy v lese neschovává Bůh. Palánova kniha byla plná transcendentálních myšlenek, ale také varování, že život o samotě není taková romantika, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Teď se publikace dočkala volné filmové adaptace v režii Slováka Mira Rema, který se zaměřil na bratry Klišíkovy. Bude zajímavé sledovat, jak se osudy šumavských poustevníků proměnily poté, co se stali nejpopulárnějšími samotáři v zemi.
Spolu se Sbormistrem jsou Samotáři druhý česko-slovenský zástupce v hlavní soutěži, ve které budou soupeřit třeba s litevsko-norsko-švédským snímkem Návštěvník, íránským Bezprávím nebo maďarským Jimmy Jaguárem – a také tyto filmy ve Varech mají stát za vidění.

Jeden z bratrů Klišíkových, protagonistů dokumentu Raději zešílet v divočině natočeného podle stejnojmenné knihy.
Na druhé straně léta
(Česká republika, Chorvatsko / 2025 / Proxima)
Debut Vojtěcha Strakatého After Party loni zaujal organizátory benátského festivalu, jeho druhý snímek Na druhé straně léta si nyní zamluvily Vary. Zástupce soutěžní sekce Proxima líčí přátelství dvou dívek, které tráví ospalé dny v chatě u jezera a nudu by rády zahnaly výpravou na party u protějšího břehu. Možná jim v tom pomůže portál, na nějž narazí uprostřed lesa.
Okouzlující film o holčičím kamarádství s magickými prvky se bude dobře doplňovat se slovensko-českým snímkem Nahoře nebe, v dolině já. I celovečerní debut režisérky Kataríny Gramatové vypráví příběh o dospívání na pozadí letních prázdnin. Hrdinou je tentokrát patnáctiletý kluk jménem Enrique – a záhadný prvek mu do života přináší jeho vlastní matka.

Co když je to na druhé straně lepší? Vojtěch Strakatý ve Varech představí svůj druhý film.
Co nám zbylo z lásky
(Ástin sem eftir er / Island, Dánsko, Švédsko, Francie / 2025 / Horizonty)
Islandský režisér Hlynur Pálmason se naposledy ve Varech zastavil roku 2022 s hypnoticky působícím dvouapůlhodinovým opusem Zapomenutá země o dánském pastorovi, který se vydává na výpravu pustou islandskou krajinou koncem 19. století.
Čtyřicetiletý režisér ale dokázal divákovi přirůst k srdci i krátkometrážními snímky, jako bylo Hnízdečko. Pálmason v něm dokumentuje své děti, jimž na pozemku postavil doupě. Islandská krajina, která se táhne do dáli, rychle se střídající roční období a v kontrastu s tím každodennost dětství. Dvaadvacet minut stačilo režisérovi, aby s nadhledem i melancholií zachytil neúprosnost plynoucího času.
Pálmasonův nynější čtvrtý celovečerní snímek nazvaný Co nám zbylo z lásky se zaobírá rodinnými vztahy a opět je sleduje na pozadí divoké islandské přírody. Magnus žije mořem, jeho žena Anna naopak miluje rozlehlé louky. Společně, jako dva odcizené živly, přihlížejí tomu, jak se jejich vztah pomalu rozkládá.

Intimita rodiny na pozadí divoké krajiny. Z filmu Co nám zbylo z lásky Islanďana Hlynura Pálmasona.
Drobná nehoda
(Yek tasadef sadeh / Írán, Francie, Lucembursko / 2025 / Horizonty)
Vítězný snímek z Cannes režíroval íránský rodák Džafar Panahí, muž nenáviděný tamním režimem, který jej dvakrát uvěznil a zakázal mu tvořit i poskytovat rozhovory. Panahí se ale nezalekl. Své filmy natáčel v taxíku, který předělal na mobilní studio, nebo v bytě zakrytém závěsy.
Novinka s názvem Drobná nehoda vychází z režisérových zkušeností s vězením – naposledy jej režim zatkl v roce 2022, tehdy si odseděl sedm měsíců. Od té doby v Panahího hlavě zůstala neklidná myšlenka. Jaké by to asi bylo, kdyby se lidé, které íránská totalitní vláda šikanuje, mohli pomstít?
Dva prokurátoři
(Two Prosecutors / Francie, Německo, Nizozemsko, Lotyšsko, Rumunsko, Litva / 2025 / Horizonty)
Další renomovaný režisér, jehož film rezonoval v Cannes a který navíc do Česka pravidelně jezdí. Nový počin v Bělorusku narozeného ukrajinského tvůrce dokumentárních i hraných snímků Sergeje Loznici se vrací do roku 1937, kdy Sovětský svaz drtily stalinské čistky.
Depresivní záznam života ve vězení se dostane do rukou mladého, ambiciózního prokurátora Korněva – v podobě dopisu napsaného krví. Drama se pomalu rozjíždí. Šedé vězeňské uniformy, neustálý cinkot klíčů od cel a rozhovory, které se rozpíjejí ve zdech chodeb. Nečekejme ale překvapivé vyústění. Tady jde o mapování režimem zlomených charakterů a o to, co všechno jsou lidé schopni udělat, aby nemuseli uvěřit pravdě, kterou mají před očima.

Prohlédne prokurátor Korněv brutalitu režimu? Z filmu Sergeje Loznici Dva prokurátoři.
Renovace
(Renovacija / Litva, Lotyšsko, Belgie / 2025 / Proxima)
Devětadvacetiletá Ilona se krátce poté, co se s přítelem nastěhuje do nového bytu, sblíží s ukrajinským dělníkem Olegem. A představy o lepší budoucnosti se postupně bortí. Film Renovace vypovídá o současném životě mileniálů, hlavně těch, kteří v sobě nesou kolektivní paměť východní Evropy a bývalého Sovětského svazu. Snímek debutantky Gabriele Urbonaite tematizuje tlak na výkon i válku za humny.
Dokonalá shoda
(Materialists / USA / 2025 / Horizonty)
Jihokorejská režisérka Celine Song předloni okouzlila Vary filmem Minulé životy o tom, jak těžko se opouští život na druhé straně světa. Nakonec ohromila i americkou oscarovou akademii, která Minulé životy nominovala v kategoriích Nejlepší snímek a Nejlepší scénář. Bylo jasné, že další práce Celine Song naláká hollywoodské hvězdy.
Pedro Pascal, Dakota Johnson a Chris Evans se ve filmu Dokonalá shoda zaplétají do mileneckého trojúhelníku, podobně jako se to stalo hrdinům Minulých životů, jen ne tak romanticky, spíš se špetkou cynického humoru. Dakota Johnson hraje dohazovačku, která doplatí na vlastní expertizu. Herečka do Varů přijede převzít Cenu prezidenta a romantickou komedii tu osobně představí.

Stellan Skarsgård osobně představí nový snímek režiséra Joachima Triera Citová hodnota.
Ještě bonusový tip, film, který přiveze hvězdný host: Švéd Stellan Skarsgård, jehož téměř padesátiletá herecká kariéra zahrnuje přelomové umělecké snímky jako Prolomit vlny i megafilmy typu Duna. V Karlových Varech uvede novinku režiséra Joachima Triera Citová hodnota, v Cannes vyznamenanou Velkou cenu poroty.
Komplikované rodinné vztahy, neustálé zraňování. Dokážeme si odpustit? ptá se Joachim Trier ve filmu, v němž kromě Stellana Skarsgårda účinkují Renate Reinsve nebo Elle Fanning.